Gastronomia to szeroka dziedzina, w której można realizować się nie tylko kulinarnie. Czynności związane z tą branżą rozwijają umiejętności społeczne, manualne, a także poszerzają wiedzę o kulturze i zwyczajach innych kultur. Jak zacząć pracować w gastronomii? W jaki sposób się do tego przygotować? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w dzisiejszym wpisie.

Praca w gastronomii – od czego zacząć?

Chcąc pracować w gastronomii nie trzeba kończyć szkoły zawodowej czy technikum. Choć wykształcenie tego typu często okazuje się przydatne, nie jest niezbędne, aby rozpocząć karierę w tym zawodzie.

Najważniejszym pytaniem, na które warto sobie odpowiedzieć przed działaniem w branży gastronomicznej jest: czym chciałbym lub chciałabym się zajmować? Należy też zdać sobie sprawę, że gastronomia to szeroka dziedzina. Być może dana osoba będzie wolała pracować w kawiarnii, a nie w luksusowej restauracji.

Czym możesz zajmować się pracując w tej branży? Możesz zdecydować się na pracę w charakterze m.in.:

  • kelnera,
  • baristy,
  • sommeliera,
  • kucharza,
  • cukiernika,
  • menedżera restauracji.

Jakie kursy można zrobić w branży gastronomicznej?

Po ustaleniu swoich priorytetów, warto zapisać się na kurs, który pozwoli nabyć niezbędne umiejętności w danej dziedzinie. Oprócz szkoleń dla kucharzy czy cukierników, sporą popularnością cieszy się również kurs kelnera. W jego trakcie adept może nauczyć się nie tylko prawidłowej etykiety, ale także poznać tajniki tego zawodu. Wbrew pozorom, kelnerowanie wcale nie jest tak oczywiste i banalne, jak mogłoby się wydawać.

A co, jeśli dana osoba nie chce zajmować się obsługą gości? Coraz większym zainteresowaniem cieszą się również kursy na managera gastronomii. Ten zawód jest często wybierany przez osoby, które dobrze czują się w organizowaniu i zarządzaniu przedsiębiorstwem. Chcąc zostać managerem restauracji, należy nie tylko zwracać uwagę na finanse, ale również uwielbiać branżę.

Gastronomia – jakie umiejętności są ważne w tej branży?

Praca w gastronomii może okazać się sporym wyzwaniem dla osób, które nie posiadają niektórych umiejętności. Do najważniejszych należy zaliczyć pasję do tego szczególnego rodzaju branży. W gastronomii nieodzownym jest też talent do gotowania i kontaktów międzyludzkich, a także odporność na stres. Dla przykładu, w pracy kelnera i kucharza często pracuje się pod presją czasu.

Wielu absolwentów kursów kelnerskich i managerów gastronomii zwraca też uwagę na jeszcze jedną cechę: otwartość. To bardzo często ona decyduje nie tylko o przyjemnej atmosferze w pracy. Pozwala również szybciej rozwijać się danej restauracji czy kawiarni. W połączeniu z kreatywnością, otwartość stanowi klucz do skutecznej pracy w tym biznesie.

Praca w gastronomii to wspaniała przygoda. Aby się do niej odpowiednio przygotować, warto zadbać nie tylko o wyrobienie książeczki sanepidowskiej. Ważnym jest także ustalenie, jaki rodzaj pracy najbardziej odpowiada danej osobie. Przydatne będą również specjalistyczne kursy i szkolenia, które przygotują do pracy w zawodzie.

Reklama

Reklama

Polecamy