Depilacja to termin znany w zasadzie od tysiącleci. Ludzie od wieków szukali bowiem sposobów na osiągnięcie efektu gładkiej skóry ze względów higienicznych, praktycznych i estetycznych. Pierwsze wytworzone przez człowieka przyrządy do golenia ciała liczą sobie ponad 30 000 lat. Usuwanie niepożądanego owłosienia początkowo odbywało się za pomocą ostrych kamieni. W wyniku postępu cywilizacyjnego w 1680 r. powstały pierwsze brzytwy, potem maszynki do golenia, depilatory aż wreszcie krzyk nowoczesności, czyli depilacja laserem.
Stworzenie lasera – dobry początek
Pierwszy działający laser udało się stworzyć w 1960 r. Konstruktorem tego innowacyjnego urządzenia był Theodore Maiman, który uruchomił pierwszy w historii laser wykorzystujący kryształ rubinu. Zdecydowanie był to duży przełom w dermatologii i kosmetologii. Odkryto bowiem, że wiązka światła lasera może oddziaływać destrukcyjnie na ciemne punkty na ciele, w tym również na włosy. Okazało się, że światło lasera osłabia, niszczy i uniemożliwia regenerację cebulek włosowych, co skutkuje zahamowaniem wzrostu włosa. Odkrycie to było przełomowe i przeszło do historii depilacji.
Pierwsze zabiegi laserowe
Laserowe usuwanie owłosienia początkowo przysparzało bardzo dużo trudności, ponieważ pierwsze lasery były nieprecyzyjne ze względu na źle dobraną długość fali świetlnej, która zamiast niszczyć włosy, wypalała również skórę wokół mieszka włosowego. Kolejną wadą tego typu rozwiązań był fakt, iż wiązka światła lasera oddziaływała wyłącznie na ciemne włosy (laser wychwytywał tylko cząsteczki eumelaniny zawarte w ciemnym owłosieniu). Jasne, złote, rude i jasnobrązowe włosy z dużą zawartością feomelaniny pozostawały nietknięte. Wszystko to za sprawą pierwszych laserów rubinowych, które działały na zasadzie przepuszczania promieni światła o określonej częstotliwości fali przez kryształ rubinu. W dzisiejszych czasach wykorzystywaną są one do usuwania znamion i tatuaży.
Trwała depilacja laserowa
Trwała depilacja laserowa wszystkich rodzajów i kolorów włosów na dobre rozpoczęła się w roku 1983, kiedy to Oshiro i Maruyama skonstruowali urządzenie laserowe zoptymalizowane w taki sposób, aby było skuteczne, a jednocześnie bezpieczne. Przez kolejne dekady przyrządy służące do laserowego usuwania owłosienia były unowocześniane, udoskonalane i ulepszane po to, aby depilacja laserem była jak najskuteczniejsza. Za datę ostatecznego wejścia urządzeń laserowych do medycyny estetycznej przyjmuje się rok 1997, kiedy to firma Palomar jako pierwsza otrzymała zezwolenie FDA na sprzedaż lasera systemu EpiLaser® w USA w celu usuwania włosów.
Współczesna depilacja laserem
Współczesne przyrządy laserowe znacznie różnią się od pierwszych prototypów, które przecierały szlaki branży depilacyjnej. Obecnie można niezwykle precyzyjnie sterować wiązką światła lasera, co pozwala na personalizację zabiegów zależnie od koloru, rodzaju i grubości włosa. Zabiegi depilacji laserowej cieszą się ogromną popularnością, ponieważ gwarantują trwałe usuwanie zbędnego owłosienia bez podrażnień, wrastania włosków i konieczności częstych wizyt w gabinetach kosmetycznych.
Depilacja laserem jest obecnie całkowicie bezbolesna, bezpieczna i stosunkowo niedroga, a przy tym skuteczna, dlatego na całym świecie zyskuje coraz większą popularność.
Forbidden