Projektanci wnętrz prześcigają się w wyznaczaniu nowych trendów. W najnowszych aranżacjach króluje zieleń – najlepiej głęboka, butelkowa. Fani jaśniejszych kolorów chętnie wybierają też odcień oliwkowy. Jak zaaranżować pomieszczenie, wykorzystując tę barwę?

Zieleń – blisko natury

Zieleń kojarzy się z odnową, energią i naturą. Znana ze swoich uspokajających właściwości stwarza poczucie harmonii i równowagi oraz poprawia nasze samopoczucie. We współczesnej rzeczywistości, która może wydawać się nieco chaotyczna i naznaczona nieustannym pędem, obecność zieleni może odzwierciedlać spokój i wewnętrzną harmonię, a jednocześnie wzmagać poczucie bezpieczeństwa w domowym zaciszu.

Wybór odpowiedniego odcienia

Zieleń często kojarzona jest ze szpitalnym linoleum lub łazienkowym płytkami w trawiastym odcieniu, który może drażnić oko. Należy pamiętać, że wachlarz tonów tego koloru jest bardzo szeroki. Znajdziemy tam całą gamę odcieni od chłodnych, niebieskawych, imitujących morską  toń, przez delikatne pastelowe mięty aż po ciemne nuty inspirowane mchem leśnym. Odcienie wcale nie muszą być krzykliwe i trudne do wykorzystania w projektach wnętrz. Wbrew powszechnym opiniom zieleń pasuje do wielu gotowych styli. Pięknie komponuje się z białymi i neutralnymi kolorami i nie przytłacza projektu jak czerwień czy żółć. Zieleń jest równie wykwintna w połączeniu z drewnem, metalami, jasnymi pastelami lub ziemistą terakotą. Odpowiednio dobrany odcień współgra ze wszystkim – tak jak dzieje się to w naszym naturalnym krajobrazie.

Jakie materiały?

Jak już wspomnieliśmy, zieleń najlepiej komponuje się z naturalnymi surowcami. Mogą to być deski, płytki marmurowe, trawertyn, a nawet onyks. Od kilku już lat to właśnie naturalne okładziny królują w projektach aranżacyjnych. Jeśli chcesz połączyć zieleń z kamieniem, mamy dla Ciebie kilka podpowiedzi.

Do nowoczesnej kuchni proponujemy zestawienie drewnianych mebli, zgaszonej, oliwkowej zieleni oraz płytek marmurowych Salome. Niezwykle ciekawe użylenie tego marmuru tureckiego ożywi każdy projekt. Ciekawym pomysłem będzie też połączenie ciemnego kamienia z butelkową zielenią. Jeśli lubisz takie eleganckie, aczkolwiek nieco ekstrawaganckie połączenia, możesz zestawić dowolny odcień zieleni z płytkami marmurowymi z serii Black Storm. Ich dość surowy styl idealnie wpasuje się w minimalistyczne trendy. Szukasz płytek do łazienki? Możesz stworzyć nowoczesną aranżację dzięki wykorzystaniu płytek onyksowych. Ponieważ wykazują one właściwości przepuszczania światła, warto podświetlić je w aranżacji. Taki akcent sprawdzi się w zasadzie w każdym projekcie. W zielonej łazience pięknie wyglądać będą np. białe płytki onyksowe, którymi możesz podkreślić najważniejsze miejsca aranżacji (np. umieszczające je nad wanną czy nad umywalką).

Zieleń to kolor, który w ostatnich sezonach podbijał świat mody. Znalazło to swoje odzwierciedlenie także w trendach wnętrzarskich. Jeśli zależy Ci na tym, by stworzyć niepowtarzalny projekt w aranżacji wnętrza z jej wykorzystaniem, spróbuj połączyć ulubiony odcień zieleni z kamieniem naturalnym. Taki projekt sprzyja wyciszeniu i koncentracji.

źródło: metamar.pl – kamień naturalny do wnętrz

Reklama

Reklama

Polecamy