Tłoki hydrauliczne są elementami, bez których niemożliwe byłoby prawidłowe działanie siłowników hydraulicznych. Chociaż element ten nie jest widoczny gołym okiem, odgrywa kluczową rolę w działaniu siłowników, a idąc dalej wszelkich maszyn, w których zostały one zastosowane. Mimo iż w zamyśle konstrukcyjnym tłoki produkowane są z myślą o ciągłej pracy w określonych warunkach, zdarza się, że ulegają one uszkodzeniu, co uniemożliwia dalsze prawidłowe działanie siłownika hydraulicznego.

Tłok hydrauliczny – najważniejszy element siłownika

Biorąc pod uwagę budowę siłownika hydraulicznego, a także jego działanie w praktyce, stanowi on kluczowy element umożliwiający prawidłową pracę siłowników. Dzięki temu możliwe jest przenoszenie dużego ciężaru w stosunkowo krótkim czasie. Zasada działania tłoka podobna jest do działania strzykawki. To właśnie tłok jest elementem, na który naciska sprężony olej, który z kolei powoduje przesuwanie się tłoczyska. W przypadku, jeśli tłok ulegnie zniszczeniu, obniżone zostanie ciśnienie cieczy, co z kolei skutkować będzie brakiem możliwości wykonania zamierzonej pracy. 

Tłoki hydrauliczne a budowa siłowników hydraulicznych

Siłowniki hydrauliczne dzielą się na jednostronnego oraz dwustronnego działania. Zarówno w jednych, jak i drugich wykorzystywany jest tłok. Jedyna różnica polega na jednokierunkowej pracy tłoka w przypadku siłowników jednostronnych, a w drugim przypadku mamy do czynienia z pracą, która odbywa się w dwóch kierunkach. Nie trudno zauważyć, że tłok w siłownikach dwustronnego działania obarczony jest większym ryzykiem uszkodzenia, bądź zużycia, wskutek większej częstotliwości wykonywania pracy. Tłoki hydrauliczne to elementy o prostej budowie, jednocześnie spełniający ważną rolę, dlatego możliwa jest jego wymiana, jak i regeneracja.

Regeneracja tłoków hydraulicznych

Uszkodzony tłok hydrauliczny uniemożliwia prawidłową pracę siłownika, co z kolei zwiastować może przestoje w wykonywanych pracach oraz powodować straty. Ze względu na popularność rozwiązania, jakim jest wykorzystanie siłowników hydraulicznych, koszty naprawy nie muszą rujnować budżetu firmy czy gospodarstwa. Oczywiście zawsze istnieje możliwość wymiany całego siłownika, na nowy element, jednak równie efektowna jest naprawa tłoków hydraulicznych. Nasze przedsiębiorstwo Re-mont, od lat specjalizuje się w mechanice siłowej, w tym także regeneracji poszczególnych elementów wchodzących w skład siłowników. Najczęstszym problemem, jaki diagnozujemy, to uszkodzenie uszczelnienia tłoka. W swojej ofercie posiadamy także rozwiązania naprawcze, w tym usługę wymiany całego tłoczyska, a także wykonanie nowego tłoku. Nie zawsze jednak uszkodzenia tłoka jest na tyle duże, że niezbędna jest jego wymiana. W takich przypadkach tłoki poddawane są szlifowaniu i piaskowaniu, co znacznie obniża koszty naprawy. Swoje usługi świadczymy w możliwie najkrótszym czasie, jednak nie ma to wpływu na zmniejszenie jakości świadczonych rozwiązań.

Reklama

Reklama

Polecamy