Dla tych, którzy lubią gotować w domu, kuchnia może być najczęściej odwiedzanych pomieszczeniem. To nie tylko miejsce przygotowana posiłków, lecz także często przestrzeń towarzyska. Dlatego konieczne jest, aby uczynić ją funkcjonalną i bezpieczną oraz atrakcyjną. Odpowiednie oświetlenie jest jednym z czynników, które musi być częścią przemyślanego projektu.
Trzy rodzaje oświetlenia, o których musisz wiedzieć
- Ogólne: To będzie Twoje główne źródło światła – czy to jako dodatek do światła naturalnego, czy jako wypełnienie jego braku. Można to zrobić za pomocą kombinacji żyrandoli, lamp wiszących, oświetlenia szynowego lub podtynkowego (integralnego sufitem).
- Zadaniowe: Podczas gdy ogólne oświetlenie otoczenia jest wykorzystywane, aby umożliwić Ci poruszanie się w całej kuchni, często pozostawia cienie w obszarach, które wymagają więcej uwagi. Z pomocą oświetlenia zadaniowego, powierzchnie robocze i szafki są odpowiednio oświetlone, dzięki czemu można bezpiecznie przygotowywać posiłki, czytać przepisy i łatwo dostrzec składniki na półce. Zazwyczaj mają one postać oświetlenia podszafkowego.
- Dekoracyjne: To wszelkie inne źródło światła, które ma za zadanie akcentować i podkreślić elementy wystroju i designu.
Jakie wybrać odpowiednie oświetlenie kuchenne?
Różnorodność dostępnych opcji oświetlenia kuchennego może być przytłaczająca, więc poświęcenie czasu na rozważenie różnych wyborów jest kluczem do osiągnięcia jednolicie gustownego i funkcjonalnego projektu. Jedna istotna wskazówka, która ma zastosowanie we wszystkich przypadkach, to postawienie na równowagę między utrzymaniem prostoty oświetlenia kuchennego a upewnieniem się, że nie jest ono nudne.
Tradycyjne opcje, takie jak lampy wiszące i światło podtynkowe pozostają wciąż popularne i okazały się skuteczne, ale jeśli szukasz czegoś, co wniesie dodatkowy wymiar do Twojej kuchni, zastanów się, nad innymi sposobami na oświetlenie przestrzeni kuchennej. Oświetlenie szynowe to opcja warta przemyślenia, która może wpisać się w trzy powyższe kategorie oświetlenia i idealnie pasuje do nowoczesnego jak i nieszablonowego designu.
Jak dobrze wkomponować oświetlenie?
Jedną z największych zalet kreatywnego podejścia do oświetlenia kuchni jest możliwość podzielenia przestrzeni na różne strefy o indywidualnej atmosferze. Oczywiście, aby osiągnąć optymalne rezultaty, najlepiej jest planować z wyprzedzeniem – włączenie oświetlenia w strukturę kuchni, a nie wybieranie go na chybił trafił, doda przestrzeni dodatkowego akcentu elegancji i sprawi, że w pełni wykorzystasz każdą strefę.
Skup się na miejscach, w których koncentruje się cała aktywność. Jeśli chodzi o oświetlenie akcentujące, warto zauważyć lampy wiszące, które są doskonałym wyborem. Po pierwsze, świetnie nadają się do przyciągania wzroku tak, gdzie chcemy, oświetlając konkretny element pomieszczenia, taki jak blat, wyspa kuchenna czy nawet stół jadalny. Co więcej, lampy wiszące same w sobie stanowią elegancki dodatek do wystroju wnętrza.
Najlepszym sposobem na maksymalne wykorzystanie różnych zestawów świateł w różnych obszarach kuchni jest zapewnienie możliwości indywidualnego sterowania każdym obwodem oświetleniowym. W ten sposób Twoja kuchnia pozostanie wielofunkcyjna, a Ty będziesz mógł dostosować oświetlenie do swoich potrzeb, aby stworzyć odpowiedni nastrój na każdą okazję – czy to podczas przygotowywania posiłków, czy też podczas spokojnej kolacji bez rozpraszania uwagi przez jasne światła zadaniowe. A jeśli chcesz, aby Twoje oświetlenie kuchenne było jeszcze bardziej konfigurowalne, możesz je uzupełnić o przełącznik ściemniający!
Forbidden