Tablety to urządzenia bardzo wszechstronne. Nie zawsze chcemy albo możemy jednak pozwolić sobie na zakup gadżetu z górnej półki, co sprawia, że pole manewru związanego z ilością dostępnych modeli znacząco się zawęża i często musimy pójść na jakiś kompromis, poświęcając nieraz jeden parametr kosztem innego. Na co zwrócić uwagę, decydując się na zakup tabletu do 500 zł?

Oczywiście nie należy się niczego obawiać, ponieważ tablet do 500 zł to rzecz jak najbardziej realna. Owszem, gdybyśmy rozważali taki zakup choćby jeszcze 5 lat temu, nie mielibyśmy do wyboru prawie żadnych sensownych urządzeń, ale dzisiejsze tablety budżetowe mają nawet lepsze parametry od tych, które wtedy uchodziły za gadżety z najwyższej półki. Dlatego tablet do 500 zł to dzisiaj bardzo dobry i wydajny sprzęt, którym można cieszyć się przez kilka ładnych lat. Na co więc zwrócić uwagę podczas poszukiwań?

Opinie w internecie

Od tego zaczyna prawie każdy. Pamiętajmy jednak, że zdarzają się przypadki kupowania pozytywnych komentarzy lub inne metody nakłaniania klientów do ich wystawiania. Dlatego powinniśmy poszukiwać raczej tych opinii, które pochodzą od niezadowolonych użytkowników. Zasada jest prosta: jeżeli dany model tabletu będzie miał sporo negatywnych ocen w wielu sklepach z powodu np. powtarzających się u różnych nabywców awarii albo wad, należy z jego zakupu zrezygnować. Jeśli takie opinie będą jedynie niewielkim odsetkiem w gąszczu tych pozytywnych, istnieje duże prawdopodobieństwo, że i my będziemy zadowoleni z takiego zakupu.

Procesor

Procesor (CPU) i pamięć operacyjna (RAM – Random Access Memory) to dwa najistotniejsze parametry naszego potencjalnego nabytku. Jeśli naszym celem jest częste granie w najnowsze gry, do tej pary należy doliczyć jeszcze układ graficzny – im silniejszy, tym lepiej.

W przeciwieństwie do procesorów laptopowych i komputerów stacjonarnych, oznaczenia układów montowanych w tabletach nie są dla wszystkich użytkowników jasne. Tutaj zalecamy skorzystanie z rankingów wydajności, czyli tak zwanych benchmarków. Pozwolą one nam ocenić szybkość (ilość obliczeń na sekundę) działania procesora interesującego nas urządzenia w porównaniu z innymi. Na ten parametr wpływa nie tylko taktowanie zegara, ale też ilość rdzeni i rozmiar pamięci cache. Nie trzeba chyba tłumaczyć, iż powinniśmy celować w jak najbardziej wydajny procesor, nawet kosztem energochłonności skracającej czas pracy na jednym cyklu ładowania.

Pamięć RAM

Pamięć operacyjna porównywana jest często do pamięci krótkotrwałej naszego mózgu. System operacyjny wczytuje do niej pliki uruchamianej aplikacji lub gry, żeby nie trzeba ich było ciągle odczytywać z pamięci flash lub dysku twardego, co przyspiesza transfer danych i w efekcie daje płynniejszą pracę tabletu lub komputera. I tu zasada jest jedna: im więcej gigabajtów (GB) pamięci RAM będzie miał nasz tablet, tym lepiej na nim będzie się nam pracowało. Tutaj zazwyczaj objawia się też wspomniany wcześniej kompromis. Tablet do 500 zł często ma za małą ilość RAM-u. 1 GB pamięci operacyjnej przy współczesnych aplikacjach i najnowszych systemach operacyjnych może być ilością stanowczo niewystarczającą.

Ekran i inne parametry

Wspominamy o ekranach, ponieważ często niska cena tabletu podyktowana jest właśnie kiepskiej jakości ekranem. Duża część osób kupuje tablet do 500 zł – czyli opcję budżetową, ponieważ pragnie go używać głównie do internetu i czytania e-booków (ewentualnie dokumentów w formacie PDF). Jeśli ktoś dużo czyta, powinien zainwestować w urządzenie z dobrym ekranem. Niska rozdzielczość ekranu i duża plamka matrycy może powodować szybkie zmęczenie oczu i odebrać nam przyjemność z czytania nawet najlepszej lektury. W dodatku należy powiedzieć, że do tego typu użytkowania naszego tabletu, nie będzie potrzeba ani bardzo szybkiego procesora, ani układu graficznego. Wystarczy tylko przyzwoita ilość pamięci operacyjnej i fajny ekran HD.

Nie spodziewajmy się też, że tablet do 500 zł da nam możliwość łączenia się przez kartę sim (3G, 4G, LTE), ani też nie pozwoli nam na podłączenie go przez kabel HDMI do telewizora. Prawdopodobnie też nie będzie możliwości podłączenia do taniego tabletu myszki, klawiatury, ani przenośnego dysku twardego. Każdy jednak budżetowy tablet powinien mieć możliwość umieszczenia w nim dodatkowej karty pamięci. Nie należy też spodziewać się dobrej jakości aparatu, choć jakiś na pewno w takim tablecie będzie. Warto też zapytać, czy nasze urządzenie będzie mogło instalować aplikacje na karcie pamięci, bo to potrafi bardzo ułatwić korzystanie z urządzenia.

Podsumowanie

Jak łatwo wywnioskować z powyższych argumentów, należy najpierw zastanowić się, w jaki sposób i do czego w większości służyć ma nam nasz nowy tablet do 500 zł! Jeśli zdefiniujemy nasze oczekiwania, z pewnością będziemy mogli dokonać bardziej świadomego i trafnego zakupu.

Źródło: Allview – producent tabletów

Reklama

Reklama

Polecamy