Gospodarka odpadami należy do relatywnie nowych wyzwań dla współczesnego świata. Przedsiębiorstwa ze wszystkich branż oraz gospodarstwa domowe generują ogromne ilości odpadów, co wynika pośrednio z rozwoju naszego życia. Nieustannie rośnie gospodarka, w tym także produkcja, przemysł czy konsumpcja, co w oczywisty sposób przekłada się na ilość wytwarzanych odpadów.

Prywatne osoby, właściciele posesji oraz poszczególne firmy mają obowiązek gospodarowania tworzonymi na bieżąco odpadami. Coraz częściej wykorzystuje się w tym celu kontenery odpadowe, które usprawniają proces gromadzenia oraz wywozu odpadów. Podstawową zaletą kontenerów jest wygoda związana z ich przemieszczaniem przy użyciu przystosowanych do tego ciężarówek. W przeciwieństwie do tradycyjnych rozwiązań, w tym wypadku wystarczy załadować na pojazd kontener wraz z odpadami, co przyspiesza oraz ułatwia zarówno załadunek, jak i rozładunek.

Rodzaje kontenerów odpadowych

Podstawowym kryterium podziału kontenerów jest ich konstrukcja. Na rynku możemy znaleźć kryte oraz odkryte o zróżnicowanym kształcie, co ma przełożenie na ich funkcjonalność. Wśród tych dwóch rozwiązań mamy do dyspozycji oczywiście pełną gamę wymiarów, które przekładają się na ich pojemność wyrażoną w metrach sześciennych. W zależności od wyboru konkretnego modelu, przy zastosowaniu kontenerów możliwy jest wywóz:

  • odpadów budowlanych;
  • odpadów remontowych;
  • gruzu;
  • zmieszanych odpadów betonu, gruzu ceglanego, odpadowych materiałów ceramicznych i elementów wyposażenia;
  • ziemi;
  • odpadów zielonych: liści, gałęzi, trawy;
  • materiałów izolacyjnych, folii;
  • styropianu;
  • karton-gipsu;
  • odpadów wielkogabarytowych (np. stare meble, kartony);
  • drewna;
  • papy, azbestu.

Dobór kontenera o właściwym kształcie, wymiarach, pojemności czy wytrzymałości uzależniony jest naszych indywidualnych potrzeb. Przede wszystkim od tego, jaki rodzaj odpadów mamy zamiar przewozić oraz, w jakim miejscu kontener będzie użytkowany (stopień utwardzenia czy płaskość powierzchni).

Istotnym parametrem jest pojemność, która w bezpośredni sposób przekłada się na częstotliwość transportów kontenera wypełnionego odpadami. Oczywistym faktem jest to, że czym jest ich mniej, tym koszty wynajmu ciężarówki są niższe. Warto zatem rozważyć wynajem większych pojemników.

Przewóz kontenerów – jak go realizować?

Na pierwszy rzut oka transportowanie takiego ładunku może być problematyczne, jednak w dzisiejszych czasach jest to dość proste, dzięki zastosowaniu przystosowanych do tego celu pojazdów. Bez najmniejszego problemu można znaleźć na rynku wiele firm udostępniających ciężarówki przewożące kontenery na gruz, odpady zielone czy sprasowaną makulaturę.

Dodatkowym atutem takich pojazdów jest zamontowana na nich hydrauliczna dźwignica, która doskonale sprawdza się przy przemieszczaniu ładunku, czyli załadunku oraz rozładunku. Oznacza to, że nie musimy dodatkowo wynajmować odrębnej maszyny posiadającej dźwig. Hydrauliczny dźwig samochodowy jest powszechnie stosowanym rozwiązaniem, które znalazło uznanie wśród przedsiębiorców, głównie z branży budowlanej oraz transportowej. Wyróżniamy wiele typów ciężarówek HDS, wśród których możemy znaleźć modele z żurawiem zamontowanym tuż za kabiną kierowcy, na środku lub z tyłu nadwozia. Interesującym rozwiązaniem są również chwytaki na końcu wysięgnika, które mogą być dostosowane do specyficznych potrzeb, np. przewozu kontenerów. Najefektywniejsze pojazdy posiadają wysięgnik zdolny do przemieszczania towaru nawet na odległość kilkudziesięciu metrów.

Jeśli mamy potrzebę przewiezienia kontenerów wypełnionych odpadami, warto skorzystać z jednej z firm specjalizujących się w tym obszarze. Takie przedsiębiorstwa skupiają się na wywożeniu rozmaitych odpadów, oczywiście nie tylko w kontenerach, ale także składowanych luzem.

Źródło: Avio-Star.pl – Transport HDS

Reklama

Reklama

Polecamy