Często spotykanym w domach elementem wystroju są dywany. Kojarzą się z przytulną atmosferą, a odpowiednio dobrane nadają niezwykłego charakteru wnętrzom. Ich eksploatacja przyczynia się jednak do powstawania rozmaitych zabrudzeń. Należy je regularnie czyścić i odkurzać. W tym celu korzysta się z odkurzaczy piorących Karcher. Jak przebiega proces czyszczenia dywanu za pomocą tego urządzenia i od czego jest on zależny?

Rodzaj zanieczyszczeń

Sposób czyszczenia dywanu zależy od rodzaju zanieczyszczeń. Te dzielą się na dwie grupy.

  • Zabrudzenia sypkie. W ich skład wchodzą rozsypane okruszki żywności, nagromadzony kurz i sierść czworonogów. Sposób pozbywania się sypkich zabrudzeń ogranicza się do zebrania okruchów z powierzchni i przejechanie po niej konwencjonalnym odkurzaczem.
  • Zabrudzenia mokre. To zanieczyszczenia o wyższym poziomie trudności, jeśli chodzi o ich wyczyszczenie. Należą do nich plamy po rozlanym napoju, błoto i chemia gospodarcza. Zaschnięte zabrudzenia tego typu mogą powodować przykry zapach. W przypadku zanieczyszczeń mokrych najlepszym rozwiązaniem jest odkurzacz piorący do dywanów. Urządzenie takie metodą ekstrakcji usuwa plamy. Ekstrakcja polega na spryskaniu zabrudzonej powierzchni dywanu środkiem czyszczącym i wessaniu do środka zanieczyszczeń.

Proces przygotowawczy – krok pierwszy

Przed wyczyszczeniem dywanu warto, jest pozbyć się zabrudzeń suchych. Teoretycznie można to zrobić za pomocą odkurzacza, lecz trzepanie dywanu jest czynnością wskazaną. Jaki jest tego powód? Trzepanie dywanu nie powoduje niekorzystnego tarcia włókien, co ma zbawienny wpływ na jego żywotność. To skuteczna metoda pozbywania się drobin piasku i kurzu. Stanowi idealny podkład pod czyszczenie. Osoby niedysponujące warunkami do zwinięcia dywanu mogą zdecydować się na odkurzacz piorący Karcher, który również radzi sobie z sypkimi elementami zabrudzeń. Alternatywnie wykorzystać można do tego celu konwencjonalny odkurzacz dysponujący mikroszczotką, którą zbierze nagromadzony piasek i kurz. Warto jest również zapoznać się z zaleceniami producenta dywanu dotyczącymi jego prania. Dywany nie stanowią jednorodnego produktu i różnią się pod kątem długości runa i materiału.

Pranie dywanu – działanie docelowe

Po dokładnym usunięciu sypkich zabrudzeń na powierzchni dywanu można przejść do właściwego punktu programu. Jest nim pranie za pomocą odkurzacza piorącego. Nie ma w tym działaniu głębszej filozofii. Spryskanie wykładziny środkiem czyszczącym i dokładne rozprowadzenie po zabrudzonych powierzchniach rozbija brud. Kolejnym punktem jest wessanie zabrudzeń. Proces ten nazywany jest fachowo ekstrakcją. Na ogół większość ludzi kończy na tym proces prania dywanu, ale to w pewnym sensie grzech zaniechania. Zeschnięte drobinki środka czyszczącego to nie jest coś, czego można by sobie życzyć. Zwyczajnie nie wygląda to najlepiej. Najlepiej przepłukać dywan wodą, aby usunąć pozostałości po środku czyszczącym. Po zakończonym praniu trzeba pozwolić dywanowi wyschnąć.

Podsumowanie

Pranie dywanu za pomocą odkurzacza piorącego nie jest skomplikowanym zadaniem. Niezależnie od rodzaju zabrudzeń można je usunąć Karcherem. Odbywa się to dwuetapowo. Pierwszym etapem jest pozbywanie się drobinek pyłu, kurzu lub piasku, a drugim zmiękczanie zabrudzeń mokrych za pomocą rozprowadzonego środka czyszczącego. Po zakończonym procesie ekstrakcji warto polać powierzchnię dywanu wodą, aby pozbyć się skrystalizowanych drobinek środka czystości. Operację prania dywanu wieńczy pozostawienie go na jakiś czas, aby zdążył wyschnąć. Poleca się stosować do wskazówek producenta dotyczących pielęgnacji dywanu.

Reklama

Reklama

Polecamy