Coraz większa społeczna odpowiedzialność powoduje, że konsumenci poszukują rozwiązań, które będą przyjazne dla środowiska. Z tego względu do łask powracają materiały i tkaniny, których produkcja bazuje na mało inwazyjnych dla ekosystemu sposobów. Jedną z takich metod są tzw. zrównoważone biouprawy, umożliwiające pozyskiwanie przykładowo bawełny. Przędza tego typu doskonale nadaje się na tkaniny dla dzieci, ponieważ jest bezpieczna i wysokojakościowa.

Tetra bawełniana – charakterystyka

Choć przez lata na dziecięcym rynku odzieżowym pojawiło się dużo różnych zaawansowanych technologicznie i funkcjonalnie tkanin, to materiały dla dzieci (głównie dla noworodków i niemowląt) nadal produkowane są z surowców pozyskiwanych naturalnie. Tetra bawełniana, jak sama jej nazwa wskazuje, wykonana jest w 100% z bawełny (bez żadnych domieszek innego rodzaju przędz). Jest to tkanina o bardzo luźnym, płóciennym splocie i charakterystycznej, przypominającej małe prostokąty, fakturze, dlatego trudno ją pomylić z innymi bawełnianymi materiałami.

Charakteryzuje się dużą chłonnością, a przy tym jest wyjątkowo przewiewna i miękka. Występuje najczęściej w wersjach: 90, 100, 110 i 140 gramów na metr kwadratowy. Sprzedawana jest głównie na metry, a pojedyncza bela materiału ma zwykle 80 cm szerokości. Na rynku dostępne są też gotowe kupony materiału o wymiarach 60 x 80 cm. Warto nadmienić, że dobra gatunkowo tetra jest produktem certyfikowanym, zastrzeżonym znakiem towarowym „Oeko-Tex”.

Tetra bawełniana dostępna na rynku

Przeglądając asortyment sklepów oferujących materiały i tkaniny, możemy spotkać się z tetrą bawełnianą utrzymaną w różnorodnej kolorystyce i wzornictwie. Co ciekawe, nasze babcie i mamy pamiętają ten materiał wyłącznie w kolorze białym. Obecnie najpopularniejsze są wzory w auta, dinozaury, serduszka, kropki czy chmurki. Produkty wykonane z estetycznej, a zarazem funkcjonalnej tetry z powodzeniem sprawdzają się zatem przy pielęgnacji maluchów.

Zastosowanie tetry

Wysoka chłonność, pranie w wysokich temperaturach, szybkie schnięcie to cechy tetry, które warunkują jej powszechne użytkowanie w gospodarstwach domowych. Materiał w szczególności sprawdza się do szycia ręczników i ściereczek. Powyższe walory wykorzystano również przy produkcji tzw. pieluszek tetrowych wielorazowego użytku, które prane w biodegradowalnych detergentach, są świetną, ekologiczną alternatywą dla dziecięcych pieluch jednorazowych. Jako materiały dla dzieci zastosowanie znalazły również wzorzyste tetry, z których można szyć podkłady do wózków czy przewijaków, ściereczki niezastąpione podczas karmienia dziecka piersią oraz śliniaczki dla starszych maluchów. Wykorzystując naturalną przewiewność tej tkaniny, można wykonać z niej również funkcjonalne moskitiery, którymi w letniej porze osłonimy dziecięce łóżeczko przed komarami i innymi owadami. Tego typu ochrona umieszczona na wózku dziecięcym, ponadto skutecznie ochroni malucha przed nadmiernym nasłonecznieniem.

Tetra bawełniana to produkt o ponadprzeciętnych właściwościach użytkowych, dostępny w stosunkowo niskiej cenie. Należy podkreślić, że tetra dostępna obecnie na rynku jest również bardzo estetyczna ze względu na mnogość wzorów i kolorów. Wykonane z niej ściereczki, ręczniki, podkłady do przewijaków, pieluszki czy moskitiery doskonale sprawdzą się zatem przy codziennej pielęgnacji maluchów.

Reklama

Reklama

Polecamy