Wszystkie prace budowlane wymagają dużej wiedzy oraz umiejętności. Budowa powinna być prowadzona starannie, a wszystkie prace muszą być precyzyjne i dokładne. Każdy błąd popełniony na etapie budowy domu czy innego budynku, prędzej czy później będzie osłabiał konstrukcję albo zmusi właścicieli do remontu. Dlatego trzeba wiedzieć, co jest niezbędne, żeby nie musieć zmagać się z konsekwencjami pomyłek. Jedną z takich rzeczy jest szalowanie i zbrojenie stropu. Jak je wykonać? Co jest potrzebne do prawidłowego szalowani i zbrojenia stropu?

Szalunki stropowe

Przede wszystkim przed wykonaniem szalunków trzeba zdecydować, jaki rodzaj stropu ma powstać w budynku. Najpopularniejszym rodzaje stropu jest strop gęstożebrowy. W dalszej części należy zaplanować ilość potrzebnych materiałów, w tym szalunków stropowych. Kiedy przyjdzie do podpierania dachu, szalunki są niezbędne, żeby można było wykonywać jakiekolwiek czynności.

Żeby móc wykonywać strop, w budynku muszą być już postawione ściany nośne oraz zewnętrzne. Do szalowania stropu przystępuje się poprzez stopniowe wykładanie stropu deskami. Te deski musza być wsparte na stemplach budowlanych, które mogą być wykonane zarówno z metalu, jak i z drewna. Stęple powinny być rozmieszczone gęsto, ponieważ to one przejmują większą część obciążeń, które powstają podczas wykonywania dachu. Będą one utrzymywać całą masę betonu przez około 4 tygodnie. To, ile konkretnie potrzeba stępli jest ściśle uzależnione od tego, jaką powierzchnię ma dach budynku. Zazwyczaj liczba stępli to około 150-250 sztuk.

Szalowanie stropu powinno zostać wykonane nie tylko na powierzchni, ale również po bokach stropu. Robi się to poprzez murowanie jednej warstwy pustaków o niewielkiej szerokości albo można też ułożyć ścianę z desek. Po wykonaniu szalunku, kolejny etap to położenie zbrojenia na powstałą konstrukcję. Dzięki poprawnemu położeniu zbrojenia zyskuje się pewność, że strop nie będzie pękał w trakcie użytkowania budynku. Jakość zbrojenia jest określana przez kierownika budowy.

Jak widać, szalunki są niezbędne do wykonania stropu, ponieważ podtrzymują całą konstrukcję. Dzięki zbrojeniu strop oraz dach będą trwałe przez cały okres użytkowania domu czy innego budynku.

O czym warto pamiętać?

Doświadczenie w budownictwie to nieoceniona cecha. Dzięki niej można mądrze oraz sprawnie zaplanować oraz wykonać wszystkie etapy budowy. Podczas wykonywania dachu czy stropu warto pamiętać o niektórych sprawach, które ułatwiają późniejsze prace na budowie. Kiedy szaluje się strop należy wziąć pod uwagę, że budynek zostanie wyposażony w wentylację. Dlatego szalunek musi mieć wolne przestrzenie, tak zwane przepusty, które będą miejscem na wentylację budynku. Kiedy projekt budynku przewiduje też inne instalacje, takie jak ogrzewanie kominkowe czy rekuperator, również należy to odpowiednio zaplanować. Wspomniane przepusty na wentylacje są wykonywane poprzez umieszczenie na deskach elementu, który zostanie oblany betonem. Ten element w późniejszym czasie musi zostać wyjęty, zostawiając wolną przestrzeń. Element może być wykonany na przykład ze steropianu albo PVC.

Jak długo trwa szalowanie oraz zbrojenie stropu?

Etap wykonywania stropu jest uciążliwy oraz nielubiany przez ekipy budowlane. Przeciętnie szalowanie oraz zbrojenie stropu trwa około 2 – 3 tygodnie. Czas ten zależy od tego jak skomplikowane jest zbrojenie oraz strop.

Inspirowane: szalunkiweb.pl – szalunki Warszawa

Reklama

Reklama

Polecamy