Wkręty metryczne służą do łączenia elementów stalowych, drewnianych oraz blach. Charakteryzują się wysoką wytrzymałością. Gwint tego rodzaju wkrętu może znajdować się na całej jego długości lub tylko na jej części – w zależności od grubości łączonych elementów. Istnieje kilka rodzajów wkrętów metrycznych, które dzielimy ze względu na kształt łba.

Wkręt metryczny z łbem podkładkowym

Ten rodzaj wkrętu metrycznego stosowany jest do połączeń meblowych. Posiada różne wykończenia i długości. Wraz z nakrętką wałeczkową, pazurkową lub mufą pozwala na solidne łączenie elementów drewnianych. Najczęściej łeb posiada wgłębienie na torx, imbus lub PZD.

Wkręt metryczny z łbem walcowym

Do popularnych należy wkręt metryczny z łbem walcowym. Może mieć różną długość całkowitą z gwintem na całości lub części. Znajduje zastosowanie w połączeniach meblowych. Posiada nacięcie typu PZD, wgłębienie na imbus lub torx. Ten rodzaj wgłębień jest wygodny przy skręcaniu mebli z uwagi na ograniczoną ilość miejsca do manewrowania kluczem.

Wkręt metryczny z łbem stożkowym

Ten model wkrętu stosowany jest najczęściej do połączeń stalowych ze względu na dużą wytrzymałość: w przemyśle, motoryzacji i budowie maszyn. Może posiadać surową powłokę, ocynkowaną galwanicznie lub płatkowo. Dostępny z gwintem calowym lub metrycznym, zakończonym charakterystycznym ścięciem. Najczęściej łeb posiada gniazdo imbusowe.

Wkręt metryczny z łbem sześciokątnym

Wkręty z łbem sześciokątnym charakteryzują się dużą wytrzymałością na naprężenia. Z tego względu są stosowane w przemyśle maszynowym, motoryzacyjnym, a także w każdych połączeniach, w których występują duże naprężenia.

Wkręt metryczny z łbem koronowym

Ten model wkrętu stosowany jest do połączeń drewnianych i stalowych pod kątem 90 stopni. Specjalna budowa łba w kształcie korony pozwala na łatwe przekręcanie za pomocą płaskiego śrubokręta. Podobnie jak poprzednie typy, może mieć różną długość całkowitą oraz gwint na całości lub części.

Wkręt metryczny z łbem motylkowym

Wkręt metryczny z łbem motylkowym często stosowany jest w połączeniach meblowych. Specjalna budowa łba umożliwia przekręcanie dłonią, dzięki czemu znacznie ułatwia i przyspiesza łączenie elementów. Ten rodzaj wkrętu najczęściej występuje o mniejszych średnicach: M5, M6, M8.

Klasy twardości wkrętów metrycznych

Każdy wkręt metryczny posiada odpowiednią klasę twardości, na którą warto zwrócić uwagę, jeśli potrzebujemy dobrać wkręty odpowiednio do naprężeń łączenia. Najczęściej klasy wytrzymałości wkrętów metrycznych są oznaczane za pomocą dwóch cyfr, np. 5.6. Pierwsza cyfra (5) to wartość granicy wytrzymałości na rozciąganie, a druga (6) to wartość granicy plastyczności. Im wyższe wartości cyfr podanych na łbie wkrętu, tym większe naprężenia wytrzymuje. Dlatego należy dobrać klasę twardości odpowiednio do rodzaju łączenia, które chcemy uzyskać. W przypadku połączeń narażonych na dużą zmianę silnych naprężeń, stosowane są wkręty z gwintem samohamownym, które zapobiegają poluzowaniu łączenia.

Wkręt metryczny jest często wykorzystywany do połączeń stalowych i drewnianych. Sklepy oferują różne typy wkrętów, dzięki czemu można je dobrać odpowiednio do rodzaju materiału oraz naprężeń elementów łączonych. Odpowiednia konstrukcja łbów znacznie ułatwia montaż oraz przyspiesza pracę.

źródło: azmet.com.pl – wkręty do regipsów

Forbidden

Reklama

Reklama

Polecamy