Metody leczenia zębów

Zęby człowieka są twardą strukturą zbudowaną z kilku warstw. Najtwardszą z nich jest szkliwo składające się głównie z fosforanu wapnia oraz niewielkiej ilości innych związków organicznych. Pomimo dużej twardości szkliwo może ulec zniszczeniu. Najczęściej  jest ono atakowane przez próchnicę, która nieleczona może doprowadzić nawet do ekstrakcji zęba. W przypadku wykrycia ubytków w strukturze zębów konieczne jest ich wypełnienie ( założenie wypełnienia z kompozytu).  Na zęby, które zostały poważnie zniszczone przez próchnicę, stomatolog może założyć koronę wykonaną z porcelany lub stopu metali. W przypadku zajęcia procesem zapalnym miazgi zęba konieczne jest przeprowadzenie leczenia kanałowego. Kiedy i ta metoda okaże się niewystarczająca, pozostaje usunięcie chorego zęba i wypełnienie pustego miejsca mostem lub implantem.

Na czym polega leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe przeprowadzane jest, gdy próchnica zaatakowała miazgę zęba, wywołując stan zapalny objawiający się bólem lub jej martwicą Pierwszym etapem leczenia jest rozwiercenie zęba i usunięcie z niego całej zainfekowanej miazgi. Konieczne jest dokładne oczyszczenie nie tylko jamy zęba, ale również kanałów zębowych. Pozostawienie nawet niewielkiej ilości miazgi sprawi, że bakterie będą miały pożywkę do dalszego rozwoju, przez co całe leczenie będzie nieskuteczne. Lekarz stomatolog w celu dokładnego wyczyszczenia kanałów zębowych najpierw dokonuje ich poszerzenia za pomocą narzędzi endodontycznych, a następnie wypłukuje pozostałość miazgi chemicznymi środkami płuczącymi. Czynności te nazywane są mechanicznym i chemicznym opracowywaniem kanałów  zębów. Po tej procedurze trzeba kanały precyzyjnie wypełnić i założyć szczelne wypełnienie w obrębie leczonego zęba.

Mikroskop w leczeniu kanałowym

Skuteczność leczenia kanałowego w dużej mierze zależy od tego, czy lekarzowi uda się usunąć całą miazgę zębową i dokładnie wypełnić oczyszczone kanały. Niestety nie jest to łatwe. Wnętrze zęba to niewielka, trudno dostępna przestrzeń, w której zlokalizowane są jeszcze mniejsze kanały lub ich rozwidlenia.  Co gorsze liczba kanałów w zębach nie jest stała. Zdarza się, że niektóre kanały są zrośnięte, zakrzywione lub posiadają niewielkie odnogi, niewidoczne gołym okiem. Często lekarze podczas wykonywania leczenia kanałowego posiłkują się zdjęciem rentgenowskim zębów, jednak nawet ono nie daje pełnego obrazu wnętrza zęba.

Najbardziej skutecznym rozwiązaniem, które pomaga dokładnie przyjrzeć się wnętrzu zęba jest zastosowanie mikroskopu. Mikroskop to niezwykle precyzyjne narzędzie, za pomocą którego stomatolog może znacząco poprawić efekty leczenia kanałowego. Dzięki niemu lekarz może zajrzeć do wszystkich kanałów zębowych i usunąć z nich miazgę. Mikroskop w szczególności sprawdza się w przypadku pacjentów, których zęby posiadają pozrastane lub zakrzywione kanały zębowe, które w tradycyjnym leczeniu byłyby niewidoczne. Mikroskop jest bardzo często ostatnią deską ratunku dla osób, które przeszły już zabieg leczenia kanałowego, lecz nadal odczuwają ból zęba. Za jego pomocą można zajrzeć w głąb zęba i sprawdzić, czy wszystkie kanały zostały prawidłowo opracowane. Niewątpliwą zaletą zastosowania mikroskopu jest nie tylko zapewnianie powiększonego obrazu, ale także równomiernego i jasnego oświetlenia leczonego miejsca. To niezwykle ważna cecha, które również znacząco wpływa na znakomitą skuteczność tego urządzenia.

Koszty leczenia kanałowego mikroskopem

Jeszcze do niedawna leczenie kanałowe z zastosowaniem mikroskopu było drogie. Obecnie, dzięki upowszechnieniu się tego narzędzia ceny tego typu usług znacznie spadły. Mając do wyboru tradycyjne leczenie kanałowe lub za pomocą mikroskopu, zdecydowanie lepiej postawić na to drugie rozwiązanie. Jest ono bardziej skuteczne, a pacjenci korzystający z niego mają pewność, że ich zęby zostaną wyleczone w stu procentach i  nie będą źródłem infekcji miejscowej i ogólnej.

Inspirowane: triodent.com.pl – protetyka stomatologiczna zębów

Forbidden