Samochody terenowe stanowią coraz częściej kupowane auta. Wiele osób wskazuje, iż decyzja o zakupie takiego samochodu podyktowana jest między innymi  miejscem zamieszkania i tym samym problemami z dojazdem do domu, zwłaszcza w porze zimowej, kiedy to na drogach zalega śnieg i lód. Aby jednak po zakupie cieszyć się bezproblemowym korzystaniem z takiego auta, warto dokładnie sprawdzić wiele elementów przy zakupie. To pozwoli uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek.

Napędy i ich sprawność

Napędy terenowe to jedna z ważniejszych kwestii w tego typu autach. To dzięki ich sprawności można pokonywać nierówności terenu jak również błoto czy śnieg. W momencie zakupu samochodu terenowego powinna to być jedna z najważniejszych kwestii do sprawdzenia. Napędy mogą być załączane ręcznie lub też włączać się automatycznie w sytuacji, gdy zostanie wykryta potrzeba ich użycia przez odpowiednie systemy. Niektóre auta wyposażone są jeszcze w tak zwany reduktor, popularnie nazywany dodatkowym napędem terenowym. Najlepiej sprawdzać ich działanie w praktyce, czyli po prostu pojechać na jazdę próbną w trudny teren. Napędy powinny przełączać się płynnie, bez jakichkolwiek zgrzyt czy innych odgłosów, także w trakcie jazdy nie powinny być słyszalne. Dobrze, jeżeli sprawdzeniem samochodu z napędami może zająć się osoba mająca w tym doświadczenie, na przykład posiadacz takich samochodów czy mechanik znający ich specyfikę.

Karoseria i podwozie

Gdy mowa o wyglądzie zewnętrznym, zdarza się iż samochody terenowe mają niewielkie rysy czy wgniecenia. Jednakże znacznie ważniejsze niż stan lakieru jest stan podwozia auta. Nienaruszone części gwarantują iż samochód będzie bezpieczny dla podróżujących nim osób i nawet w razie kolizji pasażerowie nie ucierpią. Bezpieczeństwo dużych, terenowych aut to także czynnik, który często przeważa o ich zakupie. W przypadku drobnych stłuczek bardzo często pasażerowie jak i auto wychodzą bez szwanku, zwłaszcza jeżeli jest to stłuczka z mniejszym samochodem. Popularność samochodów terenowych powoduje, że ich ceny trzymają się na tym samym poziomie, w przeciwieństwie do cen wielu innych modeli.

Reklama

Reklama

Polecamy