Sen dziecka to bardzo ważna sprawa. Dlatego też, aby wstawało ono w pełni sił, nie budziło się w nocy i było przez cały dzień w jak najlepszej formie, należy mu zapewnić bardzo dobre warunki. Dla przedszkolaka ważne jest, by dobrać odpowiednie łóżko, ale także materac, pościel oraz prześcieradło.

Jakie prześcieradło dla dziecka sprawdza się najlepiej?

Prześcieradło to element wybierany przez rodziców zazwyczaj na końcu. Tymczasem jest to bardzo istotny składnik całej pościeli i warto sobie uświadomić, że wygoda spania dziecka przekłada się również na komfort rodzica. Prześcieradło z gumką wydaje się być świetnym pomysłem dla dziecka w każdym wieku, zwłaszcza dla przedszkolaka, który często przed zaśnięciem i w trakcie snu dużo się rusza. Powstają wówczas fałdki, prześcieradło ściąga się, przez co sen jest po prostu niewygodnym. Prześcieradło z gumką zapobiega powstawaniu niewygodnych nierówności i powoduje, że sen jest spokojny i głęboki.

Prześcieradło a rodzaj materiału

Przy wyborze materiału, z jakiego wykonane jest prześcieradło, należy przede wszystkim kierować się wygodą, a po drugie oczekiwaniami użytkownika i jego zamiłowaniami. Jedni bowiem lubią określony rodzaj materiału, a inni kompletnie odmienny. Najczęstsze rodzaje materiałów zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci w każdym wieku to bawełna, frotte i jersey lub też grubsze – typu flanela, len czy wełna.

Bawełniane prześcieradła są niezastąpione podczas cieplejszych dni, a to na skutek lekkiej struktury materiału, która dość szybko się wychładza. W związku z tym, kładąc się na tego rodzaju prześcieradło można odczuć przyjemny chłód. Bawełniane prześcieradła są wskazane również dla dzieci, a to dlatego, że posiadają delikatny splot materiału, który nie podrażnia skóry oraz nie powoduje odgnieceń. Zaletą prześcieradeł bawełnianych jest również jego żywotność oraz to, że się nie mechaci.

Bardzo wysoko oceniane jako prześcieradła dla dziecka w wieku przedszkolnym są również te, które wykonuje się z materiału frotte, a więc tzw. tkaniny z okrywą pętelkową. Materiał typu frotte posiada dwie warstwy osnowy – podstawową – która jest mocna, gładka i bardzo naprężona, oraz pętelkową – puszystą, chłonną i wysoce elastyczną. Daje to efekt prześcieradeł świetnie się spisujących w okresie jesień – zima. Jest ono bowiem solidne, rozciągliwe, ale także ciepłe, miłe w dotyku oraz utrzymujące wilgoć. Ich wadą może być jedynie to, że przy wyborze frotte syntetycznego mają skłonność do mechacenia się, co może dziecku przeszkadzać w śnie.

Materiałem, który jest bardzo często wykorzystywany do szycia prześcieradeł dla dzieci jest jersey. To typ materiału, który zapewnia uszytym z niego rzeczy znakomitą elastyczność. Prześcieradło z gumką wykonane z jersey jest rozciągliwe, w związku z tym dobrze jest je naciągać na materac, w taki sposób by uniknąć nie lubianych przez dzieci fałdek. To świetny wybór na jesień lub zimę, ze względu na ich ciepło i delikatność. Należy je prać w niskich temperaturach i bez silnych proszków.

Grube materiały, a więc flanela, len czy wełna również są doskonałym tworzywem na prześcieradła. Są odporne na otarcia, delikatne w dotyku i ciepłe, co sprawia, że świetnie się nadadzą na mroźne zimy. To prześcieradła przede wszystkim solidne i zakupywane na długie lata.

Prześcieradło z gumką, przeznaczone dla przedszkolaków powinno być przede wszystkim miłe w dotyku i miękkie, a także odpowiednio dobrane do materaca. Nie powinno się marszczyć, zaś gumki powinny być zamocowane solidnie i umożliwiać jak najlepsze ułożenie prześcieradła.

Źródło: Madley.pl – Prześcieradła do sypialni

Reklama

Reklama

Polecamy