Jednym z podstawowych elementów wyposażenia każdego narciarza są kijki narciarskie. Wbrew pozorom wybór odpowiednich kijków nie jest skomplikowany, ale należy mu poświęcić trochę uwagi, ponieważ ilość dostępnych na rynku modeli jest bardzo duża. Wiąże się to z ilością funkcji, jakie pełnią oraz rozmaitymi rodzajami narciarstwa, jakie możemy uprawiać. Poniżej prezentujemy 5 faktów, które pomogą w wyborze odpowiedniego sprzętu.

  1. Dlaczego kijki są ważne

Przede wszystkim w niektórych rodzajach narciarstwa jazda bez kijków jest niemożliwa. W wypadku kiedy przemieszczamy się pod górę, a nawet po płaskiej powierzchni, lub poza specjalnie wyznaczonymi i przygotowanymi trasami, kijki stanowią równie istotne narzędzie co narty. Z kolei narciarstwo zjazdowe bez kijków nieuchronnie prowadzi do utrwalania złych nawyków. Kijki pomagają zapoczątkować skręty, utrzymać ciało w odpowiedniej pozycji oraz regulują nasz rytm, redukując niepotrzebne ruchy.

  1. Kijki narciarskie a dyscypliny narciarskie

Budowa kijów różni się znacznie w zależności od rodzaju narciarstwa, w jakim są używane. Kije biegowe służą głównie do odbijania się od podłoża, są dłuższe i zwykle posiadają większe kółeczka. Kije zjazdowe mają przede wszystkim stabilizować i pomagać w utrzymaniu równowagi. Będą więc krótsze od biegowych i zbędne będą w nich duże talerzyki. Kije slalomowe są podobne do zjazdowych, ale posiadają charakterystyczne wygięcie, przydatne przy ostrych zakrętach. Również kije do freeride są podobnej długości, ale będą posiadały duże kółeczka, które zapobiegają zapadaniu się w głębokim świeżym śniegu. Z kolei kije do skitouringu i skalpinizmu charakteryzują się możliwością regulowania długości, w zależności od nachylenia stoku.

  1. Kijki a ich długość

Źle dobrana długość kijków będzie negatywnie wpływać na naszą postawę i równowagę. Za krótkie powodują niepotrzebne przykucanie i przenoszenie ciężaru ciała do przodu. Za długie działają dokładnie odwrotnie. Żeby dobrać kijki do najbardziej popularnego narciarstwa zjazdowego, musimy obrócić je do góry nogami i chwycić pod talerzykiem, jednocześnie trzymając ramiona wzdłuż ciała. Jeżeli między ramieniem a przedramieniem uzyskamy kąt prosty, długość jest idealna. W przypadku kijków biegowych powinny one sięgać co najmniej do ramion. Natomiast przy wspomnianym wcześniej skitouringu niezbędne są kijki teleskopowe. Wydłuża się je, kiedy podchodzi się pod górę i skraca do zjazdów.

  1. Kijki a ich wykonanie

Kijki narciarskie powinny spełniać dwa podstawowe kryteria: być lekkie i wytrzymałe. Tanim i wciąż popularnym materiałem, z którego się je wykonuje, jest aluminium. Posiada ono odpowiednią wagę i trwałość, jednak jego wadą jest duża sztywność. Po całym dniu używania takiego sprzętu możemy odczuwać ból w nadgarstkach. Nowocześniejszym rozwiązaniem są kije wykonane z włókna węglowego, włókna szklanego, lub mieszanki tych dwóch materiałów. Są one dużo bardziej sprężyste, dzięki czemu zapewniają odpowiedni komfort jazdy. W dodatku są jeszcze lżejsze i bardziej wytrzymałe od aluminiowych. Jedynym mankamentem jest cena, którą jednak warto ponieść, jeżeli myślimy o narciarstwie poważnie.

  1. Kijki a producenci

Jak z każdym sprzętem sportowym, najlepiej jest kupować kijki sprawdzonych marek. Według rankingu ze stycznia 2019 roku, w pierwszej dziesiątce najlepszych kijków narciarskich znalazły się te produkowane przez Volk, Leki, Salomon i Blizzard. Wszystkie te marki możemy znaleźć, kupując na przykład na stronie SnowSport.pl. Możemy tam liczyć nie tylko na przystępne ceny (od niecałych 50 do 500 zł), ale też na pomoc w doborze sprzętu. Do dyspozycji jest tam specjalny formularz, który uwzględnia wszystkie wymienione przez nas fakty o kijkach, ale też takie parametry jak wzrost, waga, poziom umiejętności, styl czy budżet. Jest to duże ułatwienie, które pomaga uniknąć zakupu nieodpowiedniego sprzętu, dzięki czemu możemy się w pełni cieszyć urokami, jakie daje nam narciarstwo. Kiedy kupimy już dobrze dobrane kijki, możemy w pełni skupić się na przyjemności jazdy.

Related Article

No Related Article

Reklama

Reklama

Polecamy