Mobilność osoby z niepełnosprawnością to ciekawe zagadnienie, w którym sprawdza się elektryczny skuter inwalidzki. To ważna i przede wszystkim szybsza alternatywa dla zwykłego wózka i skuteczna na dłuższych dystansach. W jaki sposób podejść do analizy skutera inwalidzkiego w celu zwiększenia niezależności?

Ciekawe właściwości skuterów dla osób z niepełnosprawnościami oraz seniorów

Skutery inwalidzkie występują najczęściej w systemie czterokołowym i charakteryzują się dużą odpornością na wywrotki po zetknięciu z nierównym terenem. Koła w większości modeli sprawdzają się na asfalcie i na bezdrożach. Do skutera można przymocować zadaszenie i koszyk na zakupy. Dla większości seniorów oraz osób z niepełnosprawnością to wystarczające wyposażenie niezbędne do załatwienia codziennych sprawunków. Skutery inwalidzkie osiągają prędkość to 25 km/h i nieco więcej, w zależności od modelu, a zasięg na jednym ładowaniu to w okolicach 50 km. Do obsługi pojazdu użytkownik nie potrzebuje prawa jazdy, ani specjalnych uprawnień. Wystarczy dopasowanie do zwykłych standardów ruchu drogowego, czy nawet poruszanie się po chodniku. Przed zakupem warto sprawdzić, czy skuter posiada demontowany akumulator ładowany oddzielnie w domu i wygodne siedzisko obrotowe. Dodatkowo warto zainwestować w oświetlenie, wyróżnienie skutera na drodze, czy w zderzaki na obudowę zwiększające bezpieczeństwo przy drobnych kolizjach. Podczas jazdy przyda się większe lusterko boczne i wyprofilowany fotel stabilizujący sylwetkę, odporny na wstrząsy po najechaniu na dziurę.

Początek z jazdą i możliwości rozszerzenia skutera

Użytkownik skutera powinien dokładnie zapoznać się z funkcjami pojazdu i możliwościami skrętu, czy najazdu na drobne nierówności. Podróżne skutery przyjmują też lżejszy format krzesełkowy, a nie z rozbudowanym fotelem, więc to szansa na poruszanie się po własnym podwórku, czy w obrębie sąsiedztwa bez zajmowania dużej przestrzeni. Na rynku coraz częściej pojawiają się modele kabinowe przypominające mini samochody, ale to już nieco droższa inwestycja i niestety ograniczająca ruchy w obrębie samego skutera. Skuter inwalidzki elektryczny z zadaszeniem i większą platformą na ustawienie nóg to znacznie lepszy pomysł na początek.

Kiedy skuter sprawdzi się najlepiej?

Na użytkowaniu skutera najbardziej zyskują seniorzy i osoby, które nie utraciły wszystkich funkcji ruchowych i mogą bardziej elastycznie reagować na sytuację w otoczeniu. Fotel na skuterze z podłokietnikami zapewnia wygodę użytkowania na cały dzień, dlatego warto inwestować w pojazdy o możliwie pojemnym akumulatorze wytrzymującym dłuższe dystanse. Swobodne poruszanie się ogranicza czas ładowania, dlatego należy planować wyjazdy z pewnym wyprzedzeniem.

Podsumowanie

Elektryczny skuter inwalidzki to szansa na uzyskanie wystarczającej mobilności na krótkich, średnich, dłuższych dystansach, bez potrzeby współpracy chorego z opiekunem. Skuter ze względu na budowę wytrzymuje spore obciążenia eksploatacyjne i nie wymaga częstego serwisu przy prawidłowym użytkowaniu akumulatora.

inspiracja: emobil.com.pl – schodołazy kroczące