Każda nieruchomość styka się w pewnym momencie z wodą i w tym sensie wymaga dopasowania profesjonalnych materiałów hydroizolacyjnych, które zapewniają mniejsze koszty modernizacji w przyszłości. W jaki sposób podejść do inwestycji i na co zwrócić uwagę?
Znaczenie przygotowania podłoża
Od przygotowania podłoża przed nałożeniem powłoki hydroizolacyjnej zależy osiągnięcie oczekiwanych rezultatów ochrony. Podstawowe praktyki dotyczą usunięcia nierówności, zabrudzeń i często obróbki ostrzejszych krawędzi. Wykonawcy posługują się najczęściej jednolitymi systemami hydroizolacyjnymi przystosowanymi do konkretnych części nieruchomości. To ważne, ponieważ zastosowanie kilku materiałów od różnych producentów zwiększa ryzyko wystąpienia negatywnych reakcji chemicznych. Najlepiej warstwę hydroizolacyjną układa się na powierzchnie matowe, nawet delikatnie chropowate.
Zamknięcie ubytków to podstawa
Szczegółowa kontrola materiałów budowlanych i zamknięcie ubytków odbija się na trwałości instalacji. Dużej uwagi wymaga beton, w tym beton komórkowy, pustaki ceramiczne i cegła pełna. W skład systemów hydroizolacyjnych wchodzą zaprawy wyrównujące umożliwiające przy okazji wykluczenie większości ubytków.
Analiza warunków gruntowo-wodnych przed wykonaniem hydroizolacji
To warunki wodno-gruntowe uzależniają w największym stopniu dopasowanie metody hydroizolacji. Wykonawca musi zebrać informacje o kierunku przepływu wody, o sile i samym rodzaju gruntu. Główny cel działań to uzyskanie maksymalnej szczelności. Prawidłowo wykonana warstwa hydroizolacyjna nie pęka i nie posiada żadnych wybrzuszeń, ani odkształceń. Na szczególną uwagę przy projektowaniu zabezpieczeń zasługują elementy krytyczne, w tym przewody, odpływy, po prostu miejsca zwiększonego ryzyka przejścia wilgoci. Uszczelnienie w takim przypadku można uzupełnić taśmami lub odpowiednimi kształtkami.
Czego oczekuje się od dobrego materiału hydroizolacyjnego?
Nie liczy się tylko jakość materiałów hydroizolacyjnych, ale też niezawodny, równomierny sposób ich rozprowadzenia, w czym dominuje natrysk. Dobry system szybko wysycha, nie powoduje przestojów i nie posiada negatywnego wpływu na środowisko. Podstawowe właściwości profesjonalnej hydroizolacji fundamentów to szczelność, odporność na zmienne temperatury, promieniowanie UV i wysoka przyczepność.
O czym pamiętać?
- w procesie przygotowania podłoża liczy się przede wszystkim eliminacja nierówności,
- szczególnej uwagi wymaga analiza wodno-gruntowa,
- system hydroizolacji od jednego producenta wyklucza problemy z niekorzystnymi reakcjami chemicznymi, gwarantuje bezpieczeństwo,
- natrysk to jedna z najlepszych metod rozprowadzania materiałów hydroizolacyjnych na rynku najczęściej powiązana z długoterminową gwarancją,
- szczelność powłoki hydroizolacyjnej to najważniejszy cel prac.
Na zakończenie
Wilgoć to ryzyko dla konstrukcji budynku i żywioł przedostający się przez najmniejsze luki, dlatego szczelna hydroizolacja ma kluczowe znaczenie dla właściciela nieruchomości.
Forbidden