Nie ulega wątpliwości, że dziś wśród najważniejszych umiejętności cenionych na rynku pracy jest znajomość języków obcych. Jest ona przepustką do współpracy międzynarodowej, pracy w dużych korporacjach zagranicznych, staży poza granicami państwa czy też prowadzenia firm o dużym zasięgu. Wielojęzyczność to oczywiście nie tylko korzyści na tle zawodowym – pozwala ona również na podróżowanie, poznawanie innych kultur, pełną realizację zainteresowań i swobodny dostęp do dzieł czy publikacji w języku obcym. Brak barier w komunikacji pozwala czerpać z życia pełnymi garściami, znosi wszelkie ograniczenia i umożliwia wszechstronny rozwój. Nic więc dziwnego, że w edukacji kładzie się nacisk na naukę języków obcych, powstają przedszkola i szkoły dwujęzyczne, a rodzice dokładają wszelkich starań, aby ułatwić dziecku przyswajanie języków – w jaki sposób mogą mu pomóc?

Nauka języka – to może być łatwe!

Przede wszystkim pamiętajmy, że im młodsze jest nasze dziecko, tym łatwiej mu przyswoić języki. Maluchy mają naturalną zdolność nauki obcych języków, dlatego zadbajmy o wczesne rozpoczęcie kursów językowych. Wybierając przedszkole, sprawdźmy, ile godzin języków obcych proponuje placówka. Doskonałym sposobem jest zapisanie dziecka do żłobka lub przedszkola dwujęzycznego, gdzie maluch będzie miał stały kontakt z językami obcymi oraz będzie miał szansę komunikacji z rówieśnikami innej narodowości oraz używania języków w sytuacjach codziennych. Jeśli nie mamy w planach zapisania dziecka do przedszkola, sami wdrażajmy naukę prostych słówek posługując się stosownym podręcznikiem, a następnie przez część dnia zwracajmy się do malca w języku obcym. Podczas rozmów cierpliwie poprawiajmy błędy dziecka i tłumaczmy, jak powinna wyglądać prawdziwa wypowiedź. Warto podkreślić, że nawet w polskiej rodzinie można wychować dziecko dwujęzyczne – najważniejsze, aby konsekwentną naukę oraz „zanurzenie w mowie” rozpocząć nie później niż w 6 roku życia.

Późniejszy etap edukacji warto kontynuować w szkole podstawowej dwujęzycznej i liceum o takim profilu. Niezbędne będą również dodatkowe indywidualne lekcje języka, które zwiększą kompetencje.

Język w praktyce

Aby zwiększyć motywację dziecka do nauki, należy mu codziennie wskazywać sytuacje, w których język obcy jest niezbędny, np. wspólnie odczytywać informacje w języku obcym na etykietach produktów. Realne korzyści płynące ze znajomości języka zachęcą malca do nauki. Starszemu dziecku warto pokazać, w jaki sposób język może przyczynić się do rozwoju hobby czy poznawania ulubionego muzyka lub innego idola, wówczas nauka będzie czymś więcej niż tylko zaliczaniem kolejnych klasówek. Świetnym pomysłem są także obozy językowe, wymiana szkolna czy kolonie zrzeszające uczestników z różnych państw. Młodzież powinna brać również udział w projektach międzynarodowych, warsztatach, akcjach społecznych podczas których niezbędny jest język – warto zachęcać do tego typu aktywności.

Źródło: Szkoła niepubliczna Warszawa Academy International

Reklama

Reklama

Polecamy