Telefony posiadające funkcjonalność Dual Sim umożliwiają na korzystanie z dwóch kart SIM w jednym urządzeniu. Dzięki temu znika konieczność ręcznego przekładania karty SIM lub noszenia ze sobą dwóch telefonów. Poza wieloma zaletami, technologia ta może nieść za sobą także pewne ograniczenia.

Rodzaje technologii Dual SIM 

Istnieją cztery rodzaje technologii Dual SIM: pasywny, standby, smart i aktywny. Dlatego wybierając telefon z Dual SIM, warto sprawdzić, w jaki rodzaj Dual SIM został on wyposażony. Rozwiązanie pasywne oznacza konieczność ręcznego przełączania w ustawieniach telefonu, która karta SIM jest w danym momencie aktywna. Użytkownik zyskuje wygodę “tylko” w tym względzie, że nie musi nosić ze sobą dwóch telefonów oraz ręcznie przekładać karty SIM.

Dual SIM standby pozwala na korzystanie z obu kart SIM w tym samym czasie. Dopiero gdy z jednej z nich jest wykonywane (lub odbierane) połączenie lub ma miejsce transmisja danych, druga zostaje na ten czas wyłączona. Aktywny rodzaj Dual SIM pozwala na posiadanie aktywnych dwóch kart SIM jednocześnie, nawet wtedy gdy ma miejsce rozmowa telefoniczna lub transmisja danych. Podczas połączenia telefonicznego rozmawiający zostaje poinformowany o połączeniu na drugą kartę SIM oraz może mieć możliwość przełączenia rozmowy (a zawieszenia dotychczasowej).

Dual SIM smart  jest zasadniczo podobny do trybu standby. Z ta jednak różnicą, że jeżeli podczas prowadzonej rozmowy ktoś zadzwoni na druga kartę SIM, to rozmowa zostanie przekierowana na aktualnie aktywną kartę SIM. Dzięki temu prowadzący rozmowę dowie się, że ktoś do niego dzwoni.

Zalety telefonu z Dual SIM 

Główna zaleta telefonu z Dual SIM to możliwość zastąpienia dwóch telefonów jednym urządzeniem z dwoma kartami SIM. Jest to przydatne rozwiązanie, gdy np. jeden z numerów jest związany z życiem zawodowym, a drugi prywatnym. Inne często wykorzystywane rozwiązanie, to przeznaczenie jednej z kart SIM do rozmów telefonicznych, a drugiej do transmisji danych internetowych.

Możliwość zastąpienia dwóch telefonów jednym to duża oszczędność pieniędzy. To również większa ilość wolnego miejsca np. w kieszeniach lub damskiej torebce. Podczas pobytu za granicą można jako drugą kartę SIM wybrać taką, która pochodzi od lokalnego dostawcy. Dzięki temu umożliwi to obniżenie kosztów połączeń i transmisji danych na terenie obcego kraju, a jednocześnie pozwoli na odbieranie ważnych połączeń od np. rodziny i znajomych.

Wady telefonu z Dual SIM 

Jedną z wad jest to, że wiele modeli z wyższej półki nie posiada w ogóle wersji z Dual SIM. Oznacza to, że konieczny może być pewien kompromis co do parametrów telefonu, aby dany model posiadał za to Dual SIM.

Warto wiedzieć, że technologia Dual SIM pracująca w trybie aktywnym wymusza dodanie do konstrukcji telefonu m. in. dodatkowej anteny. Skutkuje to zwiększonym poborem mocy, a w konsekwencji szybszym zużyciem baterii. Także posiadanie Dual SIM pozostałych rodzajów może zwiększać w pewnym stopniu zużycie energii.

Wiele modeli telefonów z Dual SIM zmusza do dokonania wyboru pomiędzy dodatkową kartą SIM, a kartą pamięci MicroSD. Oznacza to, że po włożeniu dwóch kart SIM, nie można zainstalować karty z dodatkową pamięcią. Jest to tzw. hybrydowe Dual SIM.

Ostatnią niedogodnością technologii Dual SIM, która odnosi się do wersji standby i pasywnej, jest to, że podczas prowadzenia rozmowy nie ma możliwości korzystania z drugiej karty SIM. Podczas rozmowy telefonicznej brak jest sygnału, że ktoś próbuje się właśnie dodzwonić. W wersji pasywnej, aktywna może być jednocześnie tylko jedna karta SIM, nawet wtedy gdy nie jest prowadzona żadna rozmowa ani transmisja danych.

Zdecydowanie wybór telefonu z Dual SIM będzie oznaczał dla wielu osób znaczą poprawę komfortu, ponieważ dwa telefony zostaną zastąpione jednym. Przed wyborem właściwego telefonu warto sprawdzić jakiego rodzaju technologię Dual SIM posiada oraz czy jest to slot hybrydowy, czy zwykły. Informacje te należy porównać ze swoimi potrzebami.

Źródło: AllView – Telefony komórkowe

Reklama

Reklama

Polecamy