Awaria kanalizacyjna, wodociągowa, zapominalski sąsiad lub ulewa to jedne z licznych przyczyn, jakie mogą doprowadzić do zalania mieszkania. Po takim wypadku wiele osób zastanawia się, jak wygląda osuszanie mieszkania po zalaniu. Sprawę te może wykonać za właścicieli mieszkania firma osuszająca ściany, jednak niewielkie smugi na ścianach można osuszyć w sposób samodzielny. Jak tego dokonać?
Osuszanie mieszkania – Wietrzenie
Jeżeli wypadek, który spowodował zalanie ścian i podłóg przydarzył się w lecie, wówczas warto otworzyć okna, aby woda swobodnie wyparowała z murów. Wysoka temperatura przyspieszy ten proces, a właściciele będą mogli szybko cieszyć się zażegnanym problemem. Niestety, jeżeli zalanie nastąpiło zimą lub jesienią, kiedy temperatura powietrza nie jest zbyt niska, wówczas konieczne jest zastosowanie nieco bardziej radykalnych środków.
Usuwanie wilgoci ze ścian
Działanie urządzeń osuszających powietrze można porównać do pracy lodówki, gdyż skraplają wodę i umieszczają ją w specjalnych pojemnikach lub wydmuchują ją przed specjalistyczne piony wentylacyjne. Takie osuszanie warto wspierać również wentylatorami promieniowymi, które skutecznie wymuszają cyrkulację powietrza. Niestety warto pamiętać o tym, że zbyt szybkie usuwanie wilgoci z powietrza może doprowadzać do rozsychania się i niszczenia elementów drewnianych wyposażenia. Koszt takich urządzeń nie jest tani, dlatego zadanie to powinna wykonać firma osuszająca budynki. Jeżeli mieszkanie było ubezpieczone, warto wystąpić o zwrot odszkodowania od przypadków losowych.
Usuwanie wody z wnętrza podłogi
Znacznie trudniejszą i długotrwałą czynnością jest usuwanie wody spod powierzchni podłogi. Skuteczne osuszanie mieszkania może trwać bardzo długo, dlatego konieczna jest cierpliwość i pomoc fachowców. Wilgoć, która umieściła się pod stropami, nie będzie miała możliwości samodzielnego wyparowania. To doprowadzi do powstania:
- Pleśni,
- brzydkiego zapachu,
- grzybów i drobnoustrojów,
- zniszczeń konstrukcyjnych,
- do groźnych chorób układu oddechowego.
Wilgoć, która zlokalizowana jest pod podłogą, przenika również na ściany, tworząc czarne plamy na ścianach lub łuszcząc ich strukturę. Proces ten może trwać od kilku miesięcy do kilku lat. Często nieprzyjemne zjawiska wychodzą około roku od momentu zalania. Najlepszym rozwiązaniem z tej sytuacji jest demontować podłogi, usunięcie szlichty i wymiana styropianu. Proces ten jest jednak długotrwały dlatego firma osuszająca ściany, skutecznie osuszy również przestrzeń izolacyjną, dzięki mocnym podmuchom ciepłego powietrza.
Walka z drobnoustrojami
Nie ma nic gorszego, od żmudnej walki z bakteriami i drobnoustrojami. Doprowadzają one do groźnych chorób oraz alergii, zwłaszcza u dzieci, które mają delikatne układy oddechowe. Osuszanie budynku może trwać nawet kilkanaście dni. Oprócz procesu osuszania konieczne jest również potraktowanie drobnoustrojów ozonem, które je niweluje. Jest on silnie bakteriobójczy, dlatego wykazuje wysoką skuteczność. Wiele osób zapomina o tej czynności, a jest ona jedną z najważniejszych czynności, jaką wykonuje się w przypadku osuszania mieszkania.
Podsumowanie
Zalanie mieszkania to popularne zjawisko, które niesie za sobą wiele żmudnych czynności. Działania te nie zawsze są skuteczne, dlatego warto skorzystać z pomocy profesjonalistów. Takie osoby dysponują skutecznymi urządzeniami, które bardzo szybko pomogą uporać się z problemem. Warto zaznaczyć, że skorzystanie z usług firmy osuszającej mieszkania jest tańsze, niż zakup urządzeń i osuszanie samodzielnie.