Polietylen jest obecnie jednym z najczęściej wykorzystywanych tworzyw sztucznych w tworzeniu instalacji wodociągowych. Doskonałe parametry rur PE sprawiają, że praktycznie wyparły one już tradycyjnie używane rury metalowe. Co dokładnie sprawia, że rury z polietylenu są produktem tak rozchwytywanym? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie Państwo w poniższym artykule.

Elastyczność rur PE

Jedną z podstawowych zalet rur wykonanych z polietylenu jest ich duża elastyczność. Możliwość kontrolowanego zginania rur w znacznym stopniu pomaga w ich transporcie oraz montażu. Rury PE nawet o dużych przekrojach w dość łatwy sposób dają nawijać się na kręgi. Pozwala to na łatwe przewożenie nawet kilkunastometrowych odcinków rur. Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe jest układanie dużo dłuższych odcinków rurociągów niż w wypadku korzystania z systemowych odcinków rur. Co ważne układanie tak długich odcinków rurociągów złożonych z jednego, nieprzerwanego odcinka rury niweluje potrzebę stosowania łączników. Minimalizuje to tym samym ryzyko rozszczelnienia się instalacji wodociągowej. Elastyczność rur PE w połączeniu z ich niską wagą są pomocne także w przypadku samego montażu. Elastyczne rury łatwiej układają się w wykopach. Dodatkowo elastyczność rur wspomaga ich wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne, mogące powstać w wyniku zmiany struktury gruntu. Co ważne elastyczność rur PE idzie także w parze z ich niebywałą wytrzymałością. Szacunkowo ocenia się iż instalacja wodociągowa wykonana z rur polietylenowych może pracować bezawaryjnie przez ponad 50 lat.

Doskonała szczelność oraz odporność na czynniki zewnętrzne

Rury PE są materiałem termoplastycznym, a więc można łączyć je ze sobą za pośrednictwem zgrzewania doczołowego lub elektrooporowego. Łącząc ze sobą bezpośrednio dwie rury lub korzystając z różnego typu kształtek elektrooporowych, wykonanych z tego samego materiału co rura, otrzymujemy niezwykle szczelne połączenie. Łączenie przez zgrzewanie daje efekt jednorodnego rurociągu o tych samych właściwościach na każdym odcinku instalacji. Zaletą rur PE jest ich obojętność względem wody. Polietylen nie wpływa na płynącą nim wodę, nie zmienia jej smaku, koloru i innych właściwości, równocześnie sam nie jest podatny na jej zmianę kwasowości, czy twardości, dzięki czemu rury tego typu znajdują często zastosowanie w instalacjach wody pitnej.

W odróżnieniu do tradycyjnie stosowanych rur stalowych, rury z tworzyw sztucznych nie posiadają chropowatej powierzchni. Dzięki gładkim ścianom rury PE charakteryzuje niski współczynnik tarcia. Sprawia to, że rurociągi z PE nie są podatne na powstawanie w nich zatorów, unikając tym samym możliwości korozji, rozwojowi szkodliwych grzybów i bakterii. Podsumowując – rury PE są materiałem niezwykle opłacalnym dla inwestorów. Dzięki dużej elastyczności i niskiej wadze są łatwiejsze w transporcie i wygodniejsze w montażu, co wpływa znacznie na przyśpieszenie tempa i obniżenie kosztów realizacji inwestycji.

Źródło: Elplast – Złączki do rur PE

Reklama

Reklama

Polecamy