Przeznaczenie broni strzeleckiej wymaga utrzymania jej sprawności na najwyższym poziomie. Istotnym czynnikiem w prawidłowej eksploatacji broni jest właściwa konserwacja jej podzespołów. Stosowane preparaty konserwujące stanowią kluczową rolę w prawidłowym i niezawodnym działaniu broni strzeleckiej. Coraz popularniejszą metodą zabezpieczenia elementów broni przed zużyciem eksploatacyjnym lub uszkodzeniem podzespołów w wyniku nieprawidłowej konserwacji jest stosowanie olejku teflonowego.

Właściwości olejku teflonowego

Wybór środka konserwującego przeznaczonego do stosowania podczas obsługi broni strzeleckiej determinuje jego jakość i skuteczność działania. Olejek teflonowy to środek do konserwacji broni strzeleckiej charakteryzujący się następującymi właściwościami:

  • stosowany jest do krótko i długookresowego smarowania,
  • czyści, pielęgnuje i konserwuje elementy broni,
  • usuwa i neutralizuje pozostałości prochu, tombaku i miedzi z podzespołów najbardziej narażonych na ich działanie (tj. komora nabojowa i lufa broni strzeleckiej),
  • odporny na zapiekanie się,
  • skuteczny w usuwaniu starych zanieczyszczeń oraz pozostałych zapieczeń innych środków konserwujących,
  • stosowany do konserwacji elementów drewnianych oraz skórzanych broni (m.in. impregnuje i zmiękcza kabury, paski i troki),
  • nie ulega przeterminowaniu.

Olejek teflonowy dostępny jest w sprzedaży m.in. w postaci sprayu, co wyróżnia go na tle tradycyjnych olejów przeznaczonych do konserwacji. System rozpylania olejku sprawia, że jest on wprowadzany w najtrudniej dostępne miejsca wymagające zabiegu czyszczenia i konserwacji.

Dlaczego warto konserwować broń olejkiem teflonowym

Konserwacja broni strzeleckiej jest podstawowym czynnikiem wpływającym na wydłużenie jej bezawaryjnej eksploatacji. Olejek teflonowy zabezpiecza elementy broni przed korozją podczas długoterminowego przechowywania w zróżnicowanych warunkach środowiskowych (m.in. wilgoć). Ponadto, dzięki wysokim właściwościom smarowania skutecznie chroni elementy narażone na tarcie (m.in. mechanizm spustowy i komorę nabojową) oraz ich zużycie eksploatacyjne. Najistotniejszym czynnikiem determinującym wybór olejku teflonowego jako podstawowego środka konserwującego jest utrzymanie broni strzeleckiej w ciągłej gotowości do użycia bez względu na okres przechowywania, na co wpływa wysoką odporność na zapiekanie olejku.

Do jakiego rodzaju broni stosować olejek teflonowy

Olejek teflonowy jest bardzo wydajnym i skutecznym środkiem konserwującym coraz chętniej stosowanym w branży sportowej (broń sportowa), myśliwskiej oraz służbie mundurowej (m.in. wojsko, policja, służby specjalne). Ponadto, oleje teflonowe używane są przez profesjonalne zakłady rusznikarskie oraz produkujące podzespoły uzbrojenia. Właściwości olejku teflonowego sprawdzają się zarówno w stosowaniu podczas konserwacji broni tzw. krótkiej (pistolety), jak i długiej (karabiny, strzelby, sztucery). Olejek stosowany jest do konserwacji broni nowej oraz cechującej się długoletnim okresem eksploatacji. Ponadto właściwości olejku teflonowego zapewniają prawidłową pracę podzespołów, na których występują mikropęknięcia, nadając im właściwy ślizg umożliwiający płynne działanie broni bez szarpnięć lub zacięć.

Olejek teflonowy to najwyższej jakości środek do konserwacji, który umożliwia długoterminowe i bezawaryjne użytkowanie broni strzeleckiej. Ze względu na wysoki koszt naprawy oraz regeneracji podzespołów uzbrojenia dobór środka konserwującego stanowi najistotniejszy czynnik w prawidłowej eksploatacji i przechowywaniu broni strzeleckiej.

Inspirowane: Protechguns.com – odtłuszczanie broni

Reklama

Reklama

Polecamy