Dobrze wyćwiczona umiejętność zapamiętywania może zapewnić dziecku wspaniały start w szkole, a także ułatwić osiąganie sukcesów w jego dorosłym życiu. Co można zrobić, żeby poprawić pamięć swojej pociechy?
Mozart, Beethoven i nie tylko
Dziecko uczęszczające na dodatkowe zajęcia muzyczne, podczas których uczy się chociażby gry na gitarze lub innym instrumencie, statystycznie posiada lepsze zdolności poznawcze i pamięciowe od jego rówieśników. Potwierdziły to między innymi badania kanadyjskich naukowców z McMaster University. Ponadto badacze z Chin ustalili również, że słuchanie muzyki może być znakomitym ćwiczeniem pamięci słuchowej. Dzieje się tak, ponieważ dzieciom łatwiej przychodzi zapamiętywanie słów wypowiadanych na głos, aniżeli powtarzanych w myślach. Najlepiej na rozwój pamięci oddziałuje muzyka klasyczna, chociażby utwory Mozarta lub Beethovena, ale tak naprawdę słuchanie jakiejkolwiek muzyki na dobrym poziomie może już wspomóc rozwój pamięci u młodego człowieka.
Mnemotechnika to klucz do sukcesu
Mnemotechniki to różne sposoby wspomagające pamięć u ludzi. Za pomocą tego typu ćwiczeń dzieci łatwiej i szybciej uczą się zapamiętywania, przechowywania i przypominania sobie wcześniej zdobytych wiadomości. W mnemotechnikach wykorzystuje się między innymi rymowanki, opowiadania, żarty, ruch, a także szyfry i obrazki. W trosce o rozwój pamięci u swoich pociech, rodzice powinni wraz z nimi wykonywać tego typu ćwiczenia. Przykładowe mnemotechniki:
- Piktogramy – metoda kształcąca nie tylko pamięć u dziecka, lecz także jego wyobraźnię oraz kreatywność. Polega na ilustrowaniu treści książek, filmów, piosenek, czy wierszy.
- Mapy mentalne – ćwiczenia przydatne do uporządkowania informacji. Chodzi w nich o umieszczenie na środku kartki hasła lub rysunku, a następnie dołączanie do niego za pomocą rozgałęzień innych, bardziej szczegółowych słów, zagadnień.
- Łańcuchy skojarzeń – mnemotechnika polegająca na tworzeniu własnych skojarzeń, które będą składać się w ciąg przyczynowo skutkowy.
Zapamiętywanie w grach i zabawach
Istnieje znacznie więcej sposobów wspomagających rozwój pamięci u dzieci. Nie ograniczają się one tylko do mnemotechnik, ale również do najzwyklejszych gier i zabaw, które mogą być wykonywane w praktycznie każdej sytuacji. Do takich ćwiczeń należą między innymi:
- Głuchy telefon – zadanie dziecka polega na dokładnym i głośnym powtórzeniu zdania wypowiedzianego szeptem przez inną osobę.
- Układanie zdań – w tej grze dziecko musi ułożyć zdanie, którego wszystkie wyrazy rozpoczynają się na tą samą głoskę.
- Memo – popularne ćwiczenie polegające na łączeniu obrazków w pary.
Dieta pamięciowa
Rozwój pamięci u dzieci może również wspomóc odpowiednia dieta. Naukowcy dowiedli w wielu badaniach, że orzechy i jajka mogą poprawić pamięć oraz koncentracje u młodych ludzi. W końcu orzechy są źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych, magnezu, a także witaminy B, czyli składników niezbędnych do prawidłowego rozwoju układu nerwowego oraz odpowiedniej pracy mózgu. Rozwój pamięci małego dziecka może również wspomóc włączenie jajek do jego diety.
Sen i świeże powietrze są niezbędne
Każdy rodzic powinien zdawać sobie sprawę, że to właśnie podczas snu utrwalają się wszystkie wiadomości zdobyte danego dnia przez dziecko. Drzemka o odpowiedniej długości może również wspomóc proces zapamiętywania u małych dzieci, dlatego nie powinno się z niej rezygnować. Rozwój pamięci u dzieci mogą również wspomóc zajęcia wykonywane na świeżym powietrzu, jak jazda na rowerze, gimnastyka artystyczna, energiczne spacery czy jazda konna.
Arytmetyka mentalna
Arytmetyka mentalna to specjalna metoda liczenia w pamięci, podczas której zostają pobudzone do pracy obie półkule mózgowe. Metoda ta przyczynia się do powstawania nowych połączeń nerwowych w mózgu człowieka, a także wzmocnienia tych już istniejących. Dlatego jest tak bardzo skuteczna w rozwoju pamięci u młodych ludzi. Dzieci w czasie zajęć z arytmetyki mentalnej wykonują skomplikowane działania matematyczne za pomocą liczydła soroban.
Każdy rodzic powinien dbać o rozwój pamięci u swojej pociechy, ponieważ ułatwi to jej naukę, kojarzenie i łączenie faktów, a także zapewni wiele sukcesów, nie tylko w szkole.