Pośrednik kredytów hipotecznych a bank: kto oferuje najlepsze oprocentowanie kredytów hipotecznych? Wybierając kredyt mieszkaniowy, masz dwa główne źródła pieniędzy – pośrednika hipotecznego lub bank (zwany również „pożyczkodawcą bezpośrednim” w branży hipotecznej). Jeden może być dla Ciebie lepszy od drugiego, w zależności od okoliczności. Na przykład osoba z wysokim wynikiem kredytowym może dokonać innego wyboru niż wnioskodawca z niższym wynikiem. Kluczem jest uzyskanie wycen z obu źródeł i porównanie ofert. Możesz być zaskoczony różnicą.

Rodzaje kredytodawców hipotecznych

Niezależnie od tego, czy kupujesz dom po raz pierwszy, czy jesteś właścicielem domu, który chce refinansować, Twoim celem jest prawdopodobnie znalezienie najlepszego oprocentowania i najniższych opłat za nową pożyczkę. Aby znaleźć świetną ofertę, musisz rozejrzeć się z kilkoma różnymi pożyczkodawcami i porównać oferty. Musisz także wybrać rodzaj firmy hipotecznej, z którą chcesz współpracować. Istnieją dwie główne opcje.

– Bezpośredni pożyczkodawcy („banki”) – instytucje finansowe, które same tworzą, przetwarzają i finansują pożyczki. Innymi słowy, firma, z którą pracujesz, pożycza pieniądze. Bezpośrednimi pożyczkodawcami są duże banki, spółdzielcze kasy pożyczkowe i firmy hipoteczne specjalizujące się w pożyczkach mieszkaniowych.

– Pośrednicy kredytów hipotecznych – Broker kredytowy to „pośrednik”, który pomaga dobrać najlepszego pożyczkodawcę do Twoich potrzeb. Brokerzy, czyli tzw. doradcy kredytowi, współpracują z wieloma bankami oferującymi kredyty hipoteczne, więc mogą działać jako jedna osoba, pomagając porównać wiele opcji pożyczki.

Czy ma znaczenie, czy wybierzesz pośrednika kredytu hipotecznego czy bank? Może, w zależności od Twoich potrzeb. Na przykład możesz zaoszczędzić czas i pieniądze w banku, jeśli Twoja pożyczka jest prosta. Ale banki nie muszą ujawniać, ile udzielają na twojej pożyczce, więc możesz zapłacić więcej niż powinieneś.  Jeśli twój wniosek o kredyt hipoteczny wiąże się z wyzwaniami – takimi jak niski wkład własny lub słaba zdolność kredytowa – broker może być w stanie pomóc. Pamiętaj, że nie jesteś ograniczony do patrzenia tylko na brokerów kredytów hipotecznych lub tylko banki. Możesz złożyć wniosek u tylu różnych pożyczkodawców i typów pożyczkodawców, ilu chcesz.Jednak pamiętaj, że każde zapytanie kredytowe, może obniżyć Twój scoring, korzystając z usług pośrednika kredytowego – składasz wnioski jedynie do banków, które oferują najlepszą dla Twojej sytuacji kredytowej, ofertę.

Reklama

Reklama

Polecamy