Rejestracja samochodu sprowadzanego z Niemiec nie należy do czynności trudnych, ale wymaga zgromadzenia przynajmniej kilku dokumentów. Zanim przedstawimy je urzędnikowi, warto też samemu je przestudiować, by nie spotkała nas przykra niespodzianka we właściwym wydziale komunikacji.
Przede wszystkim potrzebować będziemy stosownego dokumentu zakupu. Jeżeli pojazd sprowadzany z Niemiec kupujemy u przedsiębiorcy trudniącego się handlem pojazdami, wystarczy nam otrzymana od niego faktura . Jeżeli kupujemy bezpośrednio w Niemczech, koniecznie zadbajmy albo o niemiecką fakturę, albo o umowę sprzedaży. Co ważne, dokumenty te muszą być przetłumaczone u tłumacza przysięgłego. Jeżeli kupujemy auto w Polsce, ale od osoby nietrudniącej się handlem samochodami, koniecznie musimy posiadać też umowę pośrednią, tzn. między osobą, od której kupujemy pojazd, a sprzedawcą niemieckim.
Rejestracja pojazdu
W drugiej kolejności niezbędny nam będzie dwuczęściowy dowód rejestracyjny, tzw. brief. Dokument ten również powinien zostać przetłumaczony u tłumacza przysięgłego. Wcześniej sprawdźmy jednak, czy otrzymane od sprzedającego dwie części dowodu rejestracyjnego na pewno wydane zostały dla tego samego pojazdu – można to uczynić poprzez porównanie numerów nadwozia (VIN) na dokumentach.
Konieczne będzie także uregulowanie kwestii przeglądu technicznego. Jeżeli zarejestrowany w Niemczech samochód posiada ważny przegląd techniczny, urząd rejestrujący może takie badania honorować. W innym wypadku należy udać się na stację diagnostyczną, która wystawi stosowne zaświadczenie o dopuszczeniu pojazdu do ruchu. Diagnosta wyda też tzw. Dokument identyfikacyjny pojazdu, który zawierać będzie wszelkie, niezbędne do rejestracji dane dotyczące wybranego samochodu.
Ponadto, samochód sprowadzany z Niemiec wymaga dokumentu potwierdzającego zapłatę akcyzy – choć ten może być dostarczony do urzędu w późniejszym terminie. W celu załatwienia niniejszej sprawy, należy zgłosić się do Urzędu Celnego.
Pamiętajmy również, by do urzędu zabrać dotychczasowe tablice rejestracyjne. W przypadku ich braku, urzędnik poprosi Was o dostarczenie stosownego oświadczenia regulującego kwestię nieposiadania tablic. Rejestracja pojazdu podlega także opłacie, w tym przypadku w wysokości 256 zł.