Na pierwszy rzut oka wydaje się, że potrzeba miniaturyzowania rzeczy jest wynikiem współczesnej rewolucji technologicznej. Tymczasem uprawa drzewek bonsai znana jest od ponad tysiąca lat. Niełatwą sztukę formowania pomniejszonych krzewów i drzew o płaskim systemie korzeniowym, umieszczonych w płaskich pojemnikach, z powodzeniem można uprawiać również w domowym zaciszu. Co będzie jednak niezbędne do tego typu uprawy?

Charakterystyka drzewek bonsai
Drzewka bonsai stanowią miniatury pełnowymiarowych drzew (np. klon, irga, buk lub sosna), które dzięki odpowiedniej pielęgnacji karłowacieją i przyjmują rozmiary kwiatów doniczkowych trzymanych na domowych parapetach oraz na balkonach czy tarasach. W zależności od gatunku drzewko bonsai może być zatem hodowane w zamkniętych pomieszczeniach lub na otwartej przestrzeni.

Niezbędnik skutecznej uprawy

Do uprawy drzewka bonsai niezbędna jest przede wszystkim sadzonka rośliny lub gałązki dorosłego drzewa zrywane najlepiej na przełomie wiosny i lata. Konieczna będzie też szeroka, płytka doniczka, kształtem przypominająca raczej miskę lub głębszy talerz, elastyczny drut i szczypce do formowania oraz sekator przeznaczony do bonsai (dużo mniejszy od standardowego). W tym przypadku może przydać się również siatka i kamienie ozdobne, podnoszące walory estetyczne całej kompozycji. Niezwykle istotna jest też oczywiście ziemia do bonsai. Podłoże do drzewek może bazować na składnikach organicznych (np. torf, kora, liście) lub nieorganicznych (np. akadama, lawa wulkaniczna, pumeks, drobny żwir). Dla uzyskania mieszkanki idealnie dopasowanej do potrzeb konkretnego drzewka można mieszać podłoża, zachowując odpowiednie proporcje poszczególnych składników. Warto pamiętać o odpowiedniej kwasowości ziemi – do drzewek bonsai niezbędne będzie zakwaszenie mieszczące się w przedziale 3,5–4,5 pH.

Sadzenie i formowanie drzewka
Przed posadzeniem drzewka bonsai warto zabezpieczyć otwory do drenażu znajdujące się w doniczce. W zależności od przyjętego stylu (np. miotlasty, kaskadowy, wiatrowy) należy regularnie podcinać drzewka, eliminując odstające, nadmiernie rozbudowane gałązki, zaburzające jego pożądany kształt. Bezpośrednio przed umieszczeniem drzewka w doniczce należy usunąć część masy korzeniowej z sadzonki. Jeśli siatka do drenażu nie jest instalowana na dnie doniczki, warto umieścić w tym miejscu tzw. warstwę drenującą (np. lawa), a następnie warstwę podstawową, którą stanowi ziemia do bonsai. Kolejnym etapem jest drutowanie pędów, czyli budowanie swoistego stelaża wokół gałązek, który pozwoli uzyskać pożądany kształt rośliny. Drut należy wbijać jak najbliżej pnia drzewka, w taki sposób, by jego koniec dotykał dna doniczki. Następnie nawija się go na gałązki pod kątem 45° po to, by je usztywnić i stworzyć swojego rodzaju ramę wyznaczającą kierunek wzrostu gałęzi. Jeżeli jednocześnie nawijanych jest kilka drutów (do kilku gałązek korony) to zwoje znajdujące się na pniu powinny się pokrywać. Na koniec warto przyciąć wystające druciki. Odrutowanie należy usunąć po 3-6 miesiącach w przypadku drzew liściastych, a po roku przy uprawie drzew iglastych. Na koniec warto dodać, że mniejsze drzewko bonsai należy przesadzać co 2 lata, a nieco większe okazy co 5 lat.

Pielęgnacja bonsai sprowadza się do regularnego przycinania drzewka, formowania jego optymalnego kształtu przy użyciu drutów nawijanych na gałązki oraz doboru właściwego podłoża. Oczywiście warto też zadbać o estetyczną, płaską doniczkę oraz elementy dekoracyjne, takie jak ozdobne kamienie, mech, muszelki czy żwirek.

Reklama

Reklama

Polecamy