Odczuwanie uderzeń gorąca czy fizycznego dyskomfortu to jedne z charakterystycznych objawów menopauzy. Okres klimakterium związany jest z przemianami hormonalnymi, które pojawiają się między 45. a 55. rokiem życia. Jak poradzić sobie z przykrymi dolegliwościami podczas menopauzy? Jak żyć po klimakterium? Odpowiedzi na te pytania zostały zawarte w treści niniejszego poradnika.

Jakie są przyczyny menopauzy?

Klimakterium stanowi naturalny proces, w trakcie którego dochodzi do obniżonej reaktywności pęcherzykowej jajników. W tym okresie, organizm stopniowo wycisza stężenie hormonów płciowych. Niższa ilość estrogenów sprawia, że z czasem kobieta traci zdolność do zajścia w ciążę. W okresie pomenopauzalnym normalnym więc stają się bezowulacyjne cykle, zaś krwawienia miesiączkowe pojawiają się zdecydowanie rzadziej, a z czasem – całkowicie zanika.

Jakie są objawy menopauzy?

Symptomami świadczącymi o tym, że rozpoczął się okres klimakterium są takie objawy jak:

przesuszenie skóry i utrata jej jędrności,

  • suchość pochwy,
  • nawracające infekcje dróg moczowych,
  • problem nietrzymania moczu,
  • uderzenia gorąca,
  • nocne poty,
  • ogólne pogorszenie nastroju,
  • pogłębiająca się osteoporozy.

Wszystkie te objawy mogą pojawić się na skutek obniżonej zawartości estrogenów. Choć nie wszystkie występują jednocześnie, mogą objawić się z czasem. W trakcie menopauzy kobieta może stać się dużo wrażliwsza, zarówno psychicznie, jak i fizycznie.

Okres pomenopauzalny – czy będzie lepszy?

Wiele kobiet zastanawia się czy po klimakterium ich samopoczucie wróci do normy. Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Niektóre panie borykają się z różnymi dolegliwościami po menopauzie np. z suchością pochwy czy też problemami z zasypianiem. Obniżone stężenie estrogenów stanowi wyzwanie dla organizmu. Część kobiet przechodzi ten okres szybko i sprawnie podczas, gdy niektóre pacjentki uskarżają się na szereg przykrych dolegliwości. Czy można żyć komfortowo po menopauzie?

Klimakterium – jak zadbać o ciało i ducha?

W trakcie trwania menopauzy oraz po jej zakończeniu warto dodatkowo zadbać o siebie. Kobietom, które borykają się z problemem nawracających infekcji czy suchości pochwy po menopauzie poleca się odwiedziny w gabinecie ginekologa. Specjalista będzie w stanie wskazać odpowiednią maść, żel czy globulki, które umożliwią szybkie wyleczenie przykrej dolegliwości. Preparaty na suchość pochwy to jednak nie wszystko. Jak jeszcze zadbać o siebie podczas menopauzy i po jej końcu?

W trudnym dla organizmu momencie istotnym okazuje się również psychika. Nagły spadek hormonu sprawia, że kobieta staje się bardziej wrażliwa, skłonna do wzruszeń czy wybuchów płaczu. Jak można sobie z tym poradzić? Warto zadbać o odpoczynek w preferowany sposób. Wieczór z książką, ciepła kąpiel czy zjedzenie ulubionej potrawy może sprawić, że dzień od razu stanie się milszy. Kobietom odczuwającym wiele bólu podczas klimakterium poleca się również wizytę u lekarza, celem dobrania dodatkowych preparatów, które go uśmierzą.