Nauka nowego języka, zwłaszcza na własną rękę, często okupiona jest wieloma popełnianymi przez nas błędami. Jakie są najczęstsze błędy i jak ich uniknąć?
Błędy w nauce języka angielskiego
-
Przesadne skupianie się na gramatyce
Jeden z największych i najczęściej popełnianych błędów. Wedle badań, uczenie się gramatyki tylko opóźnia naukę swobodnego mówienia po angielsku. Jest ona zbyt skomplikowana i złożona, żeby można było zapamiętać wszystkie zasady i reguły i używać ich sensownie w trakcie rozmowy. Język angielski jest na tyle szybki, że nie ma czasu na myślenie, przypominanie sobie różnego rodzaju zasad i używania ich w trakcie rozmowy. Owszem, gramatyka jest ważna, bo bez niej nie wypowiemy w obcym języku poprawnego zdania. Jednak jej nauka nie powinna odbywać się wyłącznie na zasadzie rozwiązywania zadań gramatycznych. Do nauki gramatyki warto wykorzystać różnego rodzaju mapki myślowe. Na początku korzystać z wizualizacji danych reguł, tworzyć słownie zdania wg. wymienionych zasad, a następnie próbować bez graficznych ściągawek, samodzielnie mówić po angielsku. Oprócz gramatyki, warto skupić się także na nauce funkcji językowych, czyli sposobie wykorzystania języka w konkretnych sytuacjach, np. zamawianie posiłku, przepraszanie, dyskutowanie.
-
Nauka tylko podręcznikowego angielskiego –
większość osób, zarówno uczących się w szkołach, jak i na własną rękę, uczy się wyłącznie podręcznikowego, formalnego języka, który jest bardzo rzadko wykorzystywany przez Anglików. W rozmowie posługują się swobodnym angielskim, w którym występuje mnóstwo idiomów oraz wyrażeń slangowych. Z tego powodu nauka podręcznikowego angielskiego nie pozwoli nam na w pełni płynne posługiwanie się językiem.
-
Perfekcjonizm –
Zarówno nauczyciele jak i uczniowie skupiają się głównie na błędach. Cały czas próbują je poprawiać. Wywołują one u nich złość i przez to starają się mówić jak najbardziej perfekcyjnie. Tymczasem należy zapamiętać, że Anglicy też często robią błędy i jest to naturalnym zjawiskiem. Największą uwagę powinno przykładać się do samej komunikacji. Głównym celem nie jest to, żeby powiedzieć coś idealnie, perfekcyjnie, ale żeby w sposób zrozumiały przekazać informacje, uczucia, pomysły. Należy skupić się na swobodnej komunikacji, zamiast na błędach w wymowie. Z biegiem czasu i tak będzie się ich popełniać coraz mniej.
-
Dosłowne tłumaczenie z języka polskiego.
Bardzo częstym błędem jest tłumaczenie polskich wyrażeń, struktur gramatycznych czy idiomów bezpośrednio na język angielski. Musimy pamiętać, że każdy język różni się od siebie i chcąc powiedzieć to samo musimy sformułować to nieco inaczej. Efektywna komunikacja polega na tym, by móc przekazać jedną myśl na różne sposoby, a nie szukać słów, które dosłownie znaczą to samo, o czym myślimy. Dobry kurs językowy, zwłaszcza taki, na którym wykorzystuje się metodę komunikatywną uczy jak to właśnie robić.
-
Ograniczenie nauki do programu realizowanego w szkole –
Większość uczniów myśli, że skoro uczą się języka w szkole, to nic więcej im nie potrzeba, że nauczyciel i szkoła są odpowiedzialni za ich postępy i umiejętności. Jest to błędne myślenie przez które zamykamy się na doskonalenie języka. Nauczyciel wskazuje jak i czego się uczyć oraz w tej nauce pomaga, ale to uczeń jest odpowiedzialny za swoje postępy. Języka uczymy się poprzez komunikację i obcowanie z językiem, więc im więcej tego doświadczamy, tym łatwiej i szybciej się uczymy. Dobrym pomysłem jest codzienne słuchanie radia, oglądanie filmów w języku, który chcemy się nauczyć. Możemy przestawić sobie także język telefonu na język nauki i codziennie zaczynać dzień od czytania wiadomości na zagranicznych stronach internetowych. Należy pozytywnie patrzeć na proces nauki.
Są to główne i najbardziej rozpowszechnione błędy w trakcie nauki języka. Wystarczy zmienić sposób, w który się uczymy, wyeliminować kilka złych przyzwyczajeń, a sprawimy, że nauka będzie przebiegać szybciej i zaczniemy dużo lepiej mówić po angielsku.
Inspiracja: Archibald.pl – szkoła języków obcych.
Forbidden