W ostatnich latach prawdziwym hitem aranżacyjnym i dekoracyjnym stały się mobilne zielone ściany. To niezwykle estetyczne i praktyczne dodatki do pomieszczeń różnego przeznaczania, które z powodzeniem można wykorzystywać zarówno w przestrzeniach mieszkalnych, jak i biznesowych. Spotkamy je m.in. w: biurach, restauracjach, czy też w hotelach. Czym są mobilne zielone ściany i dlaczego warto na nie postawić?

Wyjątkowa więź z naturą

Inna nazwa dla mobilnych zielonych ścian to ogród wertykalny. Zamontowanie go w swoim salonie, sypialni, czy też w przestrzeni biurowej nadaje wnętrzu wyjątkowego klimatu. Mobilna zielona ściana pozwala również na odbudowanie naszej więzi z naturą i przekłada się bezpośrednio na nasze codzienne samopoczucie i efektywność. Jeżeli w naszym pobliżu znajdują się żywe rośliny z naturalną zielenią, to wpływa to bardzo korzystnie na poprawę warunków pracy, wypoczynku, czy też nauki. Taka aranżacja przełoży się również na jakość spotkań ze znajomymi, a w przypadku restauracji na doświadczenia gości związane z jej odwiedzeniem. Większość z nich chętnie do niej powróci, by móc znów spożywać posiłek w tym wyjątkowym klimacie.

Ogrody wertykalne to bezpośrednie nawiązanie do duchu biofilii. Powstała nawet dedykowana formuła biophilic designu, która jest światowym trendem. Polega on na bardzo subtelnym wplataniu natury we wnętrza, w których do tej pory jej brakowało. Wpływa to korzystnie na estetykę pomieszczenia oraz stworzenie w nim wyjątkowego mikroklimatu. Atuty takie rozwiązania bardzo szybko doceniają nawet jego sceptycy.

Wprowadzenie natury do pomieszczenia bez utraty cennych metrów kwadratowych

Na popularność mobilnych zielonych ścian wpływa również to, że dzięki nim można wprowadzić naturę do wnętrz i jednocześnie nie wykorzystuje się do tego cennej przestrzeni użytkowej. Umieszczenie roślinności na jednej ze ścian pomieszczenia (lub jej fragmencie) to bardzo efektywne aranżacyjnie rozwiązanie. W przeciwieństwie do kwiatów doniczkowych wolnostojących i innych roślin, ogrody wertykalne nie zabierają przestrzeni użytkowej i nie wpływają negatywnie na przestronność wnętrza. Jest to niezwykle istotne zwłaszcza w przypadku mniejszych pomieszczeń, w tym ograniczonych przestrzennie biur, sal restauracyjnych i salonów.

Nieocenione aspekty zdrowotne

Posiadanie w swoich wnętrzach ogrodu wertykalnego przekłada się także na nasze zdrowie. Obecność ściany roślin wpływa korzystnie na jakość i wilgotność powietrza. To wszystko przy minimalnym wysiłku ze strony użytkowników pomieszczeń, ponieważ mobilne zielone ściany nie wymagają intensywnej pielęgnacji. Nowoczesne ogrody wertykalne wyposażone są w nawadnianie i nawożenie, a także dodatkowe oświetlenie LED, które korzystnie wpływa na efekt końcowy i asymilację roślin w pomieszczeniu.

Mobilną zieloną ścianę roślin można umieścić w dowolnym miejscu, co jest jej dodatkowym atutem. Z powodzeniem sprawdzi się na wybranej ścianie w dowolnym pomieszczeniu, a nowoczesne techniki instalacyjne pozwalają na umieszczanie ogrodów wertykalnych również na ścianach mebli. Ostateczna lokalizacja jest sprawą indywidualną, jednak warto skonsultować ją ze specjalistami. Decydując się na ogród wertykalny, należy dokonać dobrej analizy rynku i wybrać zaufanego partnera do jego realizacji.

Reklama

Reklama

Polecamy