Każdy kto zetknął się z tematem wykorzystania gazu propan w domu, zapewne słyszał również o potrzebie ulokowania na posesji zbiornika na gaz. Jednak należy jeszcze zdecydować nie tylko o pojemności zbiornika, ale również o tym, czy będzie to zbiornik naziemny czy podziemny oraz czy decydujemy się na zakup zbiornika nowego czy używanego. Może się wydawać, że wybór nie jest ogromny i przytłaczający, jednak mimo to dla wielu osób może się on okazać niełatwy.

Zbiorniki na gaz naziemne i podziemne – wybierz najkorzystniejsze rozwiązanie

Przede wszystkim ważną decyzją jest kwestia czy zbiornik na gaz, na który się zdecydujemy, będzie zbiornikiem naziemnym czy podziemnym. Tutaj bardzo często czynnikiem decydującym jest wielkość działki, na której zbiornik zostanie ulokowany. Wynika to z faktu, że ustawodawca w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, określa dokładnie odległości jakie należy zachować przy montażu zbiornika na gaz. Okazuje się, że w przypadku mniejszych działek wykorzystanie zbiornika naziemnego może okazać się niemożliwe, ze względu na większe odległości od budynków mieszkalnych, jakie musi zachować. Otóż zbiornik naziemny musi znajdować się co najmniej 3 metry od budynku mieszkalnego, jeśli nie przekracza on pojemności 3m3, 5 metrów od budynku, jeśli jego pojemność nie przekracza 5m3 oraz 10 metrów od budynków mieszkalnych, jeśli jego pojemność zamyka się w granicy 10m3.

Inaczej kwestia kształtuje się w przypadku zbiorników podziemnych. Otóż wystarczy 1 metr odległości od budynku jeśli zbiornik ma pojemność nie większą niż 3m3, 3 metry zarówno dla pojemników o pojemności do 5m3 jak i dla tych o pojemności do 10m3. Zarządzenie Ministra reguluje również odległości zbiornika od płotu i te są niezmienne dla obu typów zbiorników. Są to 3 metry dla zbiorników o pojemności do 3m3, 5 metrów dla zbiorników, których pojemność nie przekracza 5m3 oraz 7,5 metra dla zbiorników o pojemności do 10m3. Należy też pamiętać aby zapewnić drogę dojazdową do zbiornika tak, aby nie było problemu z uzupełnianiem zapasu paliwa.

Zbiornik na gaz naziemny czy podziemny? Estetyka też ma znaczenie

Dla niektórych niemałe znaczenie może mieć też estetyka posesji. W przypadku zbiornika naziemnego, nie ma możliwości jego zakamuflowania. Jeśli jednak chodzi o zbiornik podziemny, to jest on niemal zupełnie niewidoczny. Ponad powierzchnię gruntu wystaje jedynie armatura i studzienka. Są one ledwo zauważalne i łatwe do ukrycia wśród drobnych kwiatów. Jednak należy też pamiętać o tym, że montaż podziemnego zbiornika na gaz jest znacznie trudniejszy niż w przypadku zbiornika naziemnego. Jednak profesjonalne firmy zajmujące się budową instalacji wykonają wszystko za inwestora.

Wiele firm daje również możliwość wyboru zbiornika na gaz nowego i używanego. Nie każdego stać na jednorazowy wydatek rzędu 5-6 tys. zł, bo takie są koszty nowego zbiornika na gaz. Czasami zakup używanego zbiornika jest jedyną opcją jaka wchodzi w grę. Zbiorniki używane niczym nie ustępują tym nowym. Niejednokrotnie firmy zajmujące się dystrybucją gazu i wykonywaniem całej inwestycji oferują swoim klientom również zbiorniki na gaz używane. Każdorazowo są one dokładnie sprawdzane, zanim zostaną przekazane kolejnemu klientowi i dopuszczone do użytku. Nie ma więc obaw o ich nieszczelność czy inne nieprawidłowości, które mogłyby wynikać z wcześniejszego użytkowania. Ceny zbiorników używanych mogą być czasami nawet połowę niższe, niż w przypadku zbiorników nowych.

Źródło: LpgDirect.pl – instalacja gazowa w domu

Reklama

Reklama

Polecamy