Sauna, to sposób na relaks, poprawę krążenia, wzmocnienie odporności i lepsze samopoczucie. Zyskuje na popularności i coraz częściej pojawia się w domach, ogrodach czy łazienkach mieszkań. Aby korzystanie z kąpieli saunowej było skuteczne i bezpieczne trzeba zadbać o dobre drzwi, które stanowią ważny element każdej sauny.

Co wyróżnia dobre drzwi do sauny?

Drzwi pełnią istotną funkcję przy budowie sauny. Źle dobrane drzwi przyczyniają się do większego zużycia energii, deformacji skrzydła drzwiowego lub zaczernienia boazerii. Odpowiednio zaprojektowane utrzymują ciepło, wilgotność oraz izolują dźwięki. Podobnie jak inne elementy sauny(ławki, ściany) powinny być wytworzone z mocnego i odpornego na zmienne temperatury, korozję i wilgoć materiału. Najczęściej jest to wysokiej jakości szkło hartowane lub drewno. Ze względów bezpieczeństwa dobre drzwi do sauny powinny być pozbawione zasuw i muszą otwierać się na zewnątrz.

Otwieranie drzwi do sauny nie może sprawiać żadnych problemów użytkownikom, ponieważ w razie wypadku użytkownik musi mieć możliwość łatwego wyjścia z sauny. Zamontowany w nich zamek powinien gwarantować otwarcie się drzwi po ich delikatnym popchnięciu. Aby klamka nie parzyła rąk, to musi być wykonana z drewna.

Ważne są również prawidłowo dobrane wymiary, ponieważ drzwi mają spore znaczenie dla utrzymywania się odpowiedniej temperatury w środku sauny. Wymogi sanitaryjne stanowią, że drzwi do sauny powinny być w całości wykonane z przeźroczystego tworzywa lub chociaż posiadać przeszklony otwór(okno). Istotne jest również, aby pod drzwiami znajdowała się niewielka szpara, która umożliwi swobodną cyrkulację powietrza. Nie mogą być one w pełni szczelne.

Drewniane czy szklane?

Ze względu na materiał wykonania, drzwi do sauny można podzielić na:

  • drzwi drewniane, które uwalniają naturalny zapach drewna. Mogą być proste, rzeźbione lub posiadać inne elementy dekoracyjne. Wybierać można spośród różnych gatunków drewna: sosny, lipy, osiki lub olchy. Drewno doskonale utrzymuje ciepło i jest ekologiczne.
  • drzwi szklane – wytworzone z żaroodpornego hartowanego szkła, mogą być nieprzeźroczyste lub posiadać drukowane obrazy(na przykład motywy botaniczne) w różnych kolorach. Pozwalają na obserwowanie sytuacji w środku sauny i szybką reakcję w razie omdlenia lub innego wypadku. Słabo izolują ciepło. 
  • drzwi z łączonych materiałów – zwykle drewniane ze szklanymi wstawkami(na przykład posiadające okno).

Drzwi oprócz funkcji użytkowej są także ozdobą sauny. Drzwi drewniane do sauny pasują do pomieszczeń urządzonych w stylu klasycznym i rustykalnym. Zapewniają one dużą intymność. Natomiast szklane drzwi świetnie sprawdzą się w każdym pomieszczeniu, a szczególnie w nowoczesnych aranżacjach. Dzięki nim można optycznie powiększyć przestrzeń oraz doświetlić wnętrze sauny. 

Podsumowując, drzwi są ważnym elementem budowy każdej sauny. Obecne w saunach ciepło i wilgoć zwiększają wymagania wobec drzwi. Przy wyborze ich wyborze warto zwrócić uwagę na solidność wykonania oraz estetyczny wygląd. Wybór najlepiej skonsultować ze specjalistą, który udzieli praktycznych porad.

Reklama

Reklama

Polecamy