Czasy, kiedy w ogrodnictwie do sadzenia roślin wykorzystywano wyłącznie ziemię, już dawno się skończyły. Dziś profesjonalne plantacje korzystają w dużej mierze z różnego rodzaju podłoży bezglebowych. Umożliwiają one znacznie większą kontrolę wzrostu oraz pozwalają osiągnąć większą wydajności. Najpopularniejszym podłożem jest wełna mineralna, ale do tej grupy zalicza się także keramzyt czy poliuretan. Na specjalną uwagę zasługuje również substrat kokosowy, ponieważ jest w pełni naturalny. Jak powstaje oraz co wyróżnia go na tle pozostałych podłoży?
Jak powstaje substrat kokosowy?
Orzech kokosowy jest niezwykle interesujący, ponieważ wszystkie jego części znajdują użyteczne zastosowanie. Miąższ bogaty jest w nienasycone kwasy tłuszczowe oraz witaminy i minerały. Wykorzystuje się go w kosmetyce czy przemyśle spożywczym. Mleko kokosowe jest wegańską alternatywą dla mleka krowiego, a z oleju kokosowego produkuje się naturalne masła oraz wykorzystuje się go w produkcji słodyczy. Włókniste wytłoki stosowane są jako pasza dla zwierząt. Z kolei włókna przeznaczane są do produkcji lin, mat, dywanów czy pędzli. Po odpowiedniej obróbce można stosować je w uprawie roślin jako zamiennik dla ziemi. W tym celu włókna są rozdzielane, a następnie płukane i suszone. Najczęściej proces ten odbywa się z wykorzystaniem słonej wody morskiej, co wpływa na właściwości chemiczne finalnego produktu.
Zalety włókien kokosowych
Jedna z największych zalet substratu kokosowego polega na tym, że jest to produkt w pełni naturalny i ulegający biodegradacji. Dzięki temu surowiec ten jest przyjazny dla środowiska naturalnego i nie ma problemu z jego utylizacją po zakończeniu eksploatacji. Włókno kokosowe dzięki zawartości lignin charakteryzuje się dużą wytrzymałością i wolno ulega rozkładowi. Można stosować go od 2 do nawet 3 sezonów bez utraty pierwotnych właściwości. Jest to także podłoże sprężyste, co pozytywnie wpływa na tempo rozwoju systemu korzeniowego rośliny. Substrat kokosowy wyróżnia się także wyjątkowymi właściwościami powietrzno-wodnymi. W efekcie podłoże tego typu doskonale pobiera i utrzymuje wodę, nie ulega zbrylaniu i przepuszcza powietrze, zapewniając w ten sposób dogodne warunki do szybkiego wzrostu roślin. Kolejną zaletą są występujące we włóknie kokosowym mikroskopijne grzyby Trichoderma. Zapewniają one biologiczną ochronę przez innymi grzybami i organizmami chorobotwórczymi. Wszystkie te właściwości zapewniają przyspieszony wzrost i obfitsze plony.
Substrat kokosowy – wady
Podłoże z włókna kokosowego ma także swoje wady. Najważniejszą z nich jest wysoka zawartość takich pierwiastków chemicznych jak sód, potas i chlor. Ich obecność w tego typu podłożu wynika głównie z tego, że do produkcji wykorzystywana jest słona woda morska. Zawartość poszczególnych pierwiastków jest różna i zależy od partii produktu. W rozwiązaniach oferowanych dla profesjonalistów jest ona dodatkowo obniżana. Substrat kokosowy jest podłożem jałowym, co oznacza, że substancje odżywcze muszą zostać dostarczone z zewnątrz w postaci nawozów.
Substrat kokosowy to bezglebowe podłoże, które w naturalny sposób jest w stanie wpłynąć na wydajność upraw. Docenią go osoby zajmujące się uprawą roślin zarówno profesjonalnie jak i amatorsko. Włókno kokosowe jest w stanie przyspieszyć wzrost roślin, a przy tym jest w pełni naturalne.
źródło: growtent.pl – growbox zestaw
Forbidden