Stres może wpływać na różne aspekty życia, od wydajności umysłu, przez dolegliwości bólowe, aż po problemy związane z życiem intymnym. Chociaż mało osób zdaje sobie z tego sprawę, ten ostatni aspekt jest najczęstszym skutkiem ubocznym stresu. Gdy pojawia się suchość i swędzenie pochwy, najpierw powinniśmy zastanowić się nad stanem swojej psychiki, a dopiero później rozważać inne przyczyny wystąpienia problemu.

Suchość i swędzenie pochwy reakcją na stres?

Co zrobić, gdy pojawi się problem taki jak suchość i swędzenie pochwy? Przede wszystkim dobrze jest się skonsultować ze specjalistą – ginekologiem lub seksuologiem, gdyż przyczyny takiego stanu rzeczy mogą być różne. Jednak w większości przypadków najbardziej prawdopodobnym rozwiązaniem jest właśnie występowanie silnego i długotrwałego stresu, który odbija się na ogólnej kondycji naszego organizmu. Aby wyeliminować problem (po wykluczeniu różnego rodzaju schorzeń), którego przyczyną jest stres, nie wystarczy stosowanie określonych specyfików i nawilżanie pochwy. Przede wszystkim należy zadbać o spokój i równowagę psychiczną.

Jak poprawić jakość życia intymnego?

Aby odpowiednio rozwiązać problem suchości i swędzenia pochwy, należy najpierw ustalić jego przyczynę. Ponieważ wśród głównych powodów pojawiania się tego typu dolegliwości wskazywany jest właśnie stres, to on będzie naszym pierwszym podejrzanym. Suchość i swędzenie pochwy to problem, który jest w stanie bardzo negatywnie wpłynąć na jakość naszego życia intymnego, dlatego nie można go ignorować, nawet jeżeli nie wiąże się z żadną chorobą, a jest spowodowany właśnie stresem. Dlatego właśnie powinniśmy zgłosić się do specjalisty i podjąć odpowiednie środki zaradcze. W takich sytuacjach, poza redukcją stresu i dbałością o swój komfort psychiczny, powinniśmy zdecydować się na farmakologię. Podstawą jest odpowiednie nawilżanie pochwy poprzez zastosowanie nawilżających żeli intymnych i lubrykantów, które mogą być aplikowane bezpośrednio przed stosunkiem. Dobrze sprawdzają się preparaty na bazie kwasu mlekowego i kwasu hialuronowego. Środki nawilżające (najczęściej stosowane zewnętrznie), zwykle możemy kupić bez recepty i ponieważ nie powodują skutków ubocznych (jeżeli nie jesteśmy uczuleni na żaden ze składników) można stosować je bez obaw.

Redukcja stresu to lepszy seks

Co w sytuacji, kiedy ginekolog lub seksuolog potwierdzi, że problemy z naszym życiem intymnym są właśnie wynikiem stresu? Przede wszystkim zaleci nam stosowanie opisanych wyżej specyfików, być może również zdecyduje się na wprowadzenie terapii na bazie preparatów z działającymi miejscowo estrogenami. Dalsze działania będą zależały jednak wyłącznie od nas. Przede wszystkim do problemu należy podejść ze spokojem. Suchość i swędzenie pochwy może wydawać się wstydliwym problemem, jednak może dotyczyć każdej kobiety. Poza zastosowaniem leków powinniśmy zadbać o nasz komfort psychiczny. Preparaty, które pomogą nam doraźnie, na dłuższą metę nie są w stanie rozwiązać problemu. Powinniśmy zadbać o wyciszenie i regenerację organizmu.

Reklama

Reklama

Polecamy