Szkło jest elementem coraz chętniej wykorzystywanym przez architektów i projektantów. Przykładem są balustrady szklane stosowane powszechnie w nowoczesnym budownictwie. Obecnie znajdują one zastosowanie tam, gdzie jeszcze do niedawna było to nie do pomyślenia.

Materiał lekki i elegancki

Szkło to materiał, który nie bez powodu kojarzy się z lekkością. Dlatego też balustrady szklane prezentują się delikatnie i efektownie. Zastosowanie szkła pozwala na doświetlenie pomieszczeń oraz ich optyczne powiększenie. Tarasy czy balkony ze szklanymi balustradami wydają się być większe niż w rzeczywistości. Najlepiej prezentują się jako element aranżacji nowoczesnych, minimalistycznych, ale ich uniwersalny charakter sprawia, że wpisują się w różne style.

Balustrady szklane najczęściej spotkać można w obiektach użyteczności publicznej. Coraz częściej wykorzystuje się je także w domach prywatnych jako zabezpieczenie tarasów i balkonów czy w formie barierek wewnętrznych schodów. Skutecznie osłaniają przed wiatrem czy zacinającym deszczem.

Czy balustrady ze szkła są bezpieczne?

Balustrady wykonane ze szkła są estetyczne i funkcjonalne. Jednak wiele osób zastanawia się nad tym, czy są bezpieczne. Szkło wydaje się być bowiem materiałem kruchym i delikatnym. Okazuje się jednak, że balustrady i inne elementy architektoniczne wykonane ze szkła są w 100% bezpieczne. Produkowane są bowiem z bardzo wytrzymałego szkła laminowanego, w środku którego znajduje się folia PVB. Dlatego szkło jest trudne do stłuczenia, a jeśli już do tego dojdzie, nie rozpada się na ostre i niebezpieczne kawałki.

Warto przy tym pamiętać, że balustrady ze szkła nie posiadają szczebli i słupków typowych dla innych typów barierek. Brak takich przestrzeni sprawia, że są one bardzo bezpieczne dla dzieci, które często mają tendencję do wkładania rączek czy główki w niewielkie przestrzenie. Dlatego balustrady szklane są doskonałym rozwiązaniem, jeśli w budynku znajdują się małe dzieci.

Szeroki wybór

Szkło w balustradach występuje w wielu wariantach kolorystycznych. Do wyboru są m.in. tafle transparentne  i matowe. Niektóre mają dodatkowo ciekawą, wypukłą fakturę. Dużą popularnością od jakiegoś czasu cieszy się szkło samoczyszczące, którego powierzchnia pokryta jest niewidoczną, mineralną substancją. Dzięki temu szkło brudzi się znacznie mniej niż zwykle. Sprawdza się świetnie w przypadku zastosowania zewnętrznego, gdyż woda i promieniowanie słoneczne przyczyniają się do usuwania pojawiających się zabrudzeń. Promieniowanie ultrafioletowe rozkłada zanieczyszczenia, a opady atmosferyczne usuwają resztki brudu, nie zostawiając przy tym żadnych śladów po kroplach.

Czy balustrady ze szkła są drogie?

Cena balustrad wykonanych ze szkła jest dość zróżnicowana. Na ogół wykorzystuje się w tym przypadku indywidualne projekty. Za najprostszą balustradę szklaną (szkło hartowane, laminowane) na balkon czy taras z mocowaniem w czterech punktach trzeba zapłacić około 1,5 tysięcy złotych za metr bieżący. Z kolei balustrada schodowa ze szkła hartowanego laminowanego to cena już 2 tysiące złotych za metr bieżący (przy założeniu, że balustrada mocowana jest w czterech punktach). Popularność balustrad szklanych z roku na rok rośnie. Prezentują się one efektownie i są bardzo funkcjonalne (łatwo się je czyści). Jednocześnie są one zadziwiająco bezpieczne, pod tym względem przewyższają inne typy balustrad.