Posiadając mniejszy bądź większy kawałek ziemi warto zastanowić się nad instalacją oczka wodnego, jest to ciekawy akcent w naszym ogrodzie. Decydując się na zbiornik wodny musimy poznać kilka zasad tworzenia nowego miejsca relaksu. Samodzielne wykonanie oczka wodnego to nie lada wyzwanie, lecz po skończonej pracy efekty stają się bardziej satysfakcjonujące.

Oczko wodne – Jak zacząć?

Zanim wbijemy pierwszy szpadel, powinniśmy dokładnie wybrać miejsce. Powinno one być widoczne z każdej części ogrodu, szczególnie gdy posiadamy dzieci. Oczko wodne dostosowujemy do swoich możliwości, jego wielkość jest zależna od wielkości posiadanego ogrodu. Gdy podjęliśmy już decyzję co i jak, zaczynamy kopać. Posiadając już dół, należy wyłożyć go dokładnie i szczelnie specjalną folią. Taki materiał dostępny jest w każdym większym sklepie budowlanym czy ogrodniczym. Dno wyłożonego folią dołu należy przysypać 10 cm piasku i dokładnie ją ubić – piasek uchroni dno oczka przed uszkodzeniami. Potrzebne są również większe i mniejsze kamienie, by utrzymać sztywno folię tuż na powierzchni przy wyjściu z dołu.

Oczko wodne – Co dalej?

Gdy wypełnimy oczko wodą możemy decydować się na rybki bądź ozdobne rośliny. W oczkach wodnych najlepiej sprawdzają się lilie wodne – to najpiękniejsze kwiaty, które będą wyglądały cudownie, grążel żółty – posiada ozdobne, sercowate liście, popularny jest również orzech wodny – jest to gatunek o tyle cenny,iż wytwarza jadalne owoce. Sadząc rośliny w oczku wodnym, należy również przygotować im specjalne podłoże. Wiele roślin wodnych powinno się sadzić w specjalnych pojemnikach z wcześniej przygotowanym podłożem. Decydując się na rybki w oczku wodnym powinniśmy dobrać odpowiedni typ, jest ich wiele na rynku i posiadają ciekawe kolory umaszczenia. Wprowadzają rybki do oczka, trzeba również dowiedzieć się czy odmiana wybranych przez nas rybek nie potrzebuje specjalnego filtra do wody. Warto również zabezpieczyć siatką powierzchnię oczka, gdy posiadamy rybki, by chronić je przed kocimi szkodnikami. Oczko wodne będzie idealnym dopełnieniem ogrodu.

Reklama

Reklama

Polecamy