Praca w dzisiejszych czasach prezentuje się znacznie inaczej, niż jeszcze kilka lat temu. Coraz więcej zleceń wykonuje się zdalnie, i nie zanosi się na to, aby trend ten kiedykolwiek przeminął. Nie musisz jednak pracować na odległość, aby przechowywać na swoim komputerze ważne dla Ciebie pliki, takie jak dokumenty tekstowe czy też zdjęcia. Wszystkie gromadzone przez lata rzeczy znajdują się na jednym dysku wewnątrz Twojego sprzętu. Wystarczy jedna drobna awaria, aby przepadły one w niepamięć. Czy odpowiednio zabezpieczyłeś się przed takim ryzykiem?

Zakup dodatkowego nośnika pamięci

Przed podobną sytuacją uratować mogą Cię dodatkowe, zewnętrzne nośniki pamięci. Przechowywać możesz na nich zapasowe kopie swoich danych, które w razie uszkodzenia oryginału bez problemu będą mogły zostać przywrócone na komputer.

Dni, kiedy do przechowywania danych wykorzystywane były płyty CD, dawno minęły. Ich miejsce bardzo szybko zostało zastąpione przez pendrive’y – które nota bene również stosuje się już sporadycznie.

Dlaczego? Gdyż pojemność płyt jest zbyt mała, aby sprostać wymaganiom dzisiejszych użytkowników. Pendrive’y z kolei wykorzystuje się co najwyżej do szybkiego przenoszenia plików między urządzeniami – raczej rzadko gromadzi się na nich zapasowe kopie danych.

Jaki sprzęt zatem powinieneś mieć?

Dyski zewnętrzne SSD i HDD

Inaczej nazywane nośnikami pamięci masowej. Jak sama nazwa wskazuje – są one dostosowane do przechowywania dużych ilości danych. Dokładnie taki sam dysk twardy znajduje się we wnętrzu Twojego urządzenia – komputera lub laptopa.

Dzięki zakupowi dysku awaryjnego, będziesz mógł przestać zamartwiać się o bezpieczeństwo Twoich plików. Ich dokładne kopie będą czekać na Ciebie na drugim nośniku.

Czym jednak różni się dysk SSD od HDD?

Różnice między dyskiem SSD a HDD

Mimo spełniania podobnych funkcji, dyski te różnią się między sobą poniższymi parametrami:

– Transfer danych – działanie dysku SSD jest znacznie szybsze, niż dysku HDD

– Wytrzymałość na uszkodzenia – każdy rodzaj dysku jest delikatny i należy obchodzić się z nim ostrożnie, jednak dysk SSD jest nieco bardziej wytrzymały

– Głośność pracy – dysk SSD odznacza się praktycznie bezgłośną pracą, podczas gdy procesy dysku HDD można usłyszeć „gołym uchem”

Chwila. Czy to oznacza, że dysk SSD jest lepszy pod każdym parametrem? Jaki jest zatem sens w ogóle wspominać o dyskach HDD?

Odpowiedź jest jedna: cena.

Jeżeli nie zależy Ci na prędkości pracy, to powinieneś zdecydować się na dysk HDD. Co zyskasz dzięki szybkiemu transferowi danych, skoro większość czasu dysk będzie leżał schowany w szufladzie i wyjmowany tylko w sytuacjach awaryjnych?

Znacznie rozsądniej będzie zatem zdecydować się na zakup dysku HDD o pojemności kilku terabajtów, niż dysku SSD o pojemności kilkuset gigabajtów. Oczywiście za tę samą cenę.

Czy dyski zewnętrze są drogie? Gdzie je zakupić?

Zakup dobrej jakości awaryjnego dysku twardego to wydatek rzędu 200-300zł.

Nieco inaczej sytuacja wygląda, jeśli chcesz zakupić drugi dysk i trwale z niego korzystać. Wtedy cena wzrośnie 2-3 krotnie.

Bez znaczenia jest jednak to, który z dysków aktualnie potrzebujesz – zakupów zawsze powinieneś dokonywać w sprawdzonym sklepie ze sprzętem elektronicznym.

Naszym zdaniem cena zakupu dysku twardego jest nieadekwatnie niska, w porównaniu do ilości bezpieczeństwa, jaki jest on w stanie zapewnić.

Reklama

Reklama

Polecamy