Od pewnego czasu coraz większą popularnością wśród Polaków cieszą się domki mobilne. Stanowią one funkcjonalną alternatywę dla domków letniskowych i przyczep kempingowych. Dzięki temu, że mają kółka, co jakiś czas można przenosić je z miejsca na miejsce. Są nowoczesne, komfortowe i trwałe. Ale czy podmuchy zimna i spadające z nieba płatki śniegu przekreślają szanse na wypoczynek w domku mobilnym?

Dom na każdą porę roku

Warunki atmosferyczne i pora roku nie wpływają na komfort mieszkania w domkach mobilnych. Można je użytkować przez cały rok, niezależnie od pogody. Najlepsi producenci domków mobilnych dbają o to, żeby zostały one odpowiednio ocieplone i służyły mieszkańcom w każdych warunkach. Ocieplanie domku przeprowadza się na różnych etapach – konstrukcyjnym (ściany, izolacja) i wyposażeniowym (ogrzewanie elektryczne albo gazowe).

Ściany

Pierwszym krokiem do zapewnienia komfortowych warunków termicznych przy każdej pogodzie jest odpowiednie ocieplenie ścian. Przeglądając projekty domków mobilnych, warto poszukać takich, w których zastosowano wełnę mineralną  o grubości od 10 do 15 cm. Jest to obecnie najpopularniejsze rozwiązanie, ponieważ oprócz funkcji ocieplania ścian wełna mineralna posiada również inne, dodatkowe atuty. Doskonale sprawdza się jako izolacja akustyczna, a także zabezpiecza konstrukcję domku przed ogniem. Ponadto wełna mineralna charakteryzuje się odpornością na pleśń i grzyby, dzięki czemu będzie przyjazna dla alergików.

Izolacja

Kolejnym sposobem na zagwarantowanie odpowiedniego poziomu ciepła w domku na kółkach to podwójna izolacja, na którą składają się membrana wiatroizolacyjna oraz paraizolacyjna. Pomagają one w ograniczeniu strat ciepła, a ponadto, dzięki kontroli przenikania ciepła i odbijaniu ciepła do wnętrza budynku, zapewniają chłód w lecie oraz ciepło w zimie. Jeśli tak ocieplone ściany (wełna mineralna bądź piana PUR, podwójna izolacja) zostaną z zewnątrz wyłożone panelami odpornymi na działanie warunków atmosferycznych, wówczas będziemy mieć pewność, że nasz domek mobilny będzie świetnie się sprawdzał o każdej porze roku.

Ogrzewanie

Ostatni, ale równie istotny punkt podczas ocieplania domku mobilnego, to zainstalowanie ogrzewania. Jeśli domek na kółkach kojarzył Ci się do tej pory jedynie z lekką zmodernizowaną wersją przyczepy kempingowej, to nic bardziej mylnego. W domkach mobilnych bardzo często instalowane jest ogrzewanie elektryczne, a w każdym pomieszczeniu znajdują się grzejniki. Alternatywą może być wyposażenie domku w centralną instalację gazową, działającą we współpracy z dwufunkcyjnym piecem. Dzięki zainstalowanemu ogrzewaniu bez obaw będziesz mógł cieszyć się odpoczynkiem w swoim domku mobilnym nie tylko w ciągu cieplejszych miesięcy roku, ale również jesienią i zimą.

Zastosowanie przytoczonych rozwiązań powoduje, że w domku na kółkach można mieszkać o każdej porze roku bez obaw, że będzie w nim zimno. Nowoczesne materiały użyte podczas budowy i wyposażania obiektu sprawią, że niekorzystne warunki atmosferyczne nie będą mieć wpływu na komfort mieszkania w takim domku. Jak widać, domki mobilne posłużą swoim mieszkańcom nie tylko w lato. Wydaje się zatem, że jest to idealne rozwiązanie dla osób, które szukają połączenia wygody i funkcjonalności o każdej porze roku!

Źródło: https://ecomobilehome.pl/

Reklama

Reklama

Polecamy