Seks już od dawna przestał być tematem tabu. Staliśmy się bowiem otwarci oraz ciekawi nowych przyjemności i doznań. Jednak wprowadzając do naszego życia seksualnego pewne urozmaicenia, należy pamiętać o ewentualnych zagrożeniach i niebezpieczeństwach związanych z przygodnym partnerem czy stosunkiem bez zabezpieczenia. Obecnie największą popularnością cieszy się niedroga i powszechnie dostępna prezerwatywa. Zabezpiecza ona nie tylko przed nieplanowaną ciążą, ale również przed licznymi chorobami.

Jakie niebezpieczeństwa stanowią zagrożenie?

Prawidłowo stosowane kondomy to skuteczny środek antykoncepcyjny, zmniejszający również ryzyko zarażenia się chorobami przenoszonymi drogą płciową. Wśród nich oczywiście na czele jest AIDS, czyli zespół nabytego braku odporności. Jak dotąd nie opracowano skutecznego lekarstwa na to schorzenie, dlatego tak istotne jest, by stosować najlepsze prezerwatywy. Równie niebezpieczna kiła ma wieloetapowy przebieg i nieleczona może ostatecznie doprowadzić do śmierci. Rzeżączka z kolei może skutkować bezpłodnością. Podobne ryzyko grozi przy zarażeniu się chlamydiozą. Żółtaczka zakaźna typu B i C może z kolei doprowadzić do marskości wątroby, zachorowania na raka, a nawet śmierci. Bezobjawowość dodatkowo zwiększa ryzyko zarażenia, gdyż często osoby cierpiące na tę przypadłość nie wiedzą o jej posiadaniu. Powszechna jest również opryszczka, której wirus pozostaje w organizmie do końca życia.

Prezerwatywa i jej rodzaje a ryzyko zakażenia chorobami

Ryzyko zakażenia chorobami podczas stosunku z użyciem prezerwatywy spada do minimum. Bezpieczny seks jest oczywiście znacznie przyjemniejszy i pozbawiony czynnika stresogennego.

Warto podkreślić, że na rynku dostępne są kondomy, które mogą zniwelować niektóre problemy seksualne (np. prezerwatywy opóźniające wytrysk). Przy wyborze kondomu należy kierować się po pierwsze właściwym rozmiarem. Prezerwatyw powinna być idealnie dopasowana do rozmiaru członka, ponieważ za mała może pęknąć, a za duża może się zsuwać. Rodzaje prezerwatyw różnią się od siebie przede wszystkim materiałem, kształtem, kolorem i smakiem. Najczęściej stosowane prezerwatywy lateksowe są wykonane z kauczuku. Są rozciągliwe i nieprzepuszczalne. Jeśli istnieje ryzyko alergii na lateks, dostępne są inne rodzaje prezerwatyw bez lateksu. Kondomy nielateksowe wykonane są z syntetycznej żywicy lub polizoprenu. Są cieńsze od klasycznych i przyjemniejsze w dotyku, dlatego doznania podczas stosunku są zdecydowanie intensywniejsze. Dla osób szukających dodatkowych wrażeń dostępne są natomiast prezerwatywy z wypustkami. Prążkowana powierzchnia wzmacnia doznania partnerów, a kobiecie znacznie ułatwia osiągnięcie pełnej satysfakcji ze zbliżenia. Ponadto, jeśli para zmaga się z brakiem nawilżenia, polecane są prezerwatywy nawilżane, pokryte specjalnym lubrykantem. W przypadku problemów z przedwczesnym wytryskiem można zdecydować się na prezerwatywy opóźniające wytrysk, które pokryte są specjalną substancją umieszczoną w zbiorniczku na końcu kondomu. Benzokaina pomaga wydłużyć stosunek, zapewniając więcej satysfakcji z seksu. Aby zapewnić sobie ciekawe doznania, warto spróbować prezerwatyw z żelem chłodzącym lub rozgrzewającym. Natomiast dla miłośników seksu oralnego poleca się prezerwatywy smakowe i zapachowe. Łóżkową rutynę pomagają przełamać też prezerwatywy w różnych kolorach.

W kondomy najlepiej zaopatrzyć się w aptece, drogerii lub w sex-shopach. Najlepsze prezerwatywy powinny posiadać specjalne atesty, będące potwierdzeniem przeprowadzonych badań klinicznych. Na rynku dostępne są zabezpieczenia w różnych rozmiarach, wykonane z odmiennych materiałów i o różnorodnych właściwościach, dlatego każda para znajdzie idealne dla siebie rozwiązanie. Warto też podkreślić, że bezpieczny seks jest zdecydowanie bardziej przyjemny.

Forbidden

Reklama

Reklama

Polecamy