Poszukując idealnych schodów do wnętrza własnego domu, z pewnością natrafimy na schody typu modułowego. Są one nowoczesnym rozwiązaniem konstrukcyjnym złożonym z wielu wymagających połączenia elementów. Czy warto rozważyć zakup tego typu schodów? A może lepiej postawić na zwykłe tradycyjne rozwiązania?

Schody modułowe – kiedy będą dobrym rozwiązaniem?

Schody są tym elementem wnętrza, który musi być stabilny i przetrwać wiele lat. Jeśli z jakichś powodów nie ma możliwości postawienia w domu zwykłych schodów, rozwiązaniem są właśnie schody modułowe. Schody niezależnie od swojej konstrukcji powinny współgrać z wnętrzem. Duże i ciężkie nie będą współgrały z wnętrzem o niewielkiej powierzchni. Wówczas jedynym rozwiązaniem jest montaż schodów modułowych. Zajmują one o wiele mniejszą powierzchnię niż standardowe schody, a dodatkowo wyglądają lekko i gwarantują oszczędność przestrzeni. Wygospodarowane w ten sposób miejsce można wykorzystać na wiele sposobów, na przykład ustawiając pod nimi szafę czy też komodę.

Oszczędność miejsca nie jest jedyną zaletą schodów modułowych. Są one także o wiele łatwiejsze w montażu niż zwykłe schody. Ich złożenie przebiega zwykle szybko, sprawnie i możliwe jest do wykonania w ciągu kilku godzin. Podstawą udanego montażu jest jednak właściwy dobór i dopasowanie schodów do podłoża oraz stropu. Stan oraz jakość obu płaszczyzn, w tym ich odpowiednie wypoziomowanie

Schody modułowe to także oszczędność finansowa. Produkt tego typu można kupić już w cenie od 1500 zł. Z kolei schody tradycyjne, drewniane z barierkami kosztują około 5 000 zł.  W obu przypadkach cena oczywiście uzależniona jest od elementów dodatkowych. Jednak koszt finalny schodów modułowych jest zwykle nawet kilkakrotnie niższy.

Wady schodów modułowych

Niski koszt schodów modułowych niestety wiąże się z ich gorszą jakością. Nie są one tak stabilne, jak schody tradycyjne, a tym samym wymagają częstszej wymiany. Czasami jest to dobrym rozwiązaniem, zwłaszcza w przypadku osób lubiących zmieniać aranżacje we własnym domu. Niestety wiąże się z koniecznością poniesienia dodatkowych kosztów.  W przypadku wytrzymałości konstrukcji tego typu schodów ważny jest właściwy sposób ich montażu. Brak fachowej wiedzy oraz odpowiednich narzędzi może spowodować ich uszkodzenie, oraz powstawanie obluzowań w trakcie eksploatacji.

Schody modułowe nie posiadają podstopnic. Z uwagi na brak tego elementu łatwiej na nich o potknięcie lub upadek. Problemy z ich użytkowaniem mogą mieć głównie dzieci oraz osoby starsze. Podstopnica jest elementem łączącym całą konstrukcję schodów, ale także zabezpieczeniem użytkowników przed poślizgnięciem do przodu, co może zdarzyć się w trakcie upadku. Dzięki niej możliwe jest stabilne nałożenie nakładek na schody lub pokrycie ich wykładziną. W przypadku schodów modułowych nie jest to możliwe.

Schody modułowe są rozwiązaniem na pewien czas. Ich najważniejszą zaletą z pewnością jest cena oraz nowoczesny wygląd. Nie są jednak tak praktyczne i wygodne w użytkowaniu jak tradycyjne schody. Z uwagi na niską cenę cieszą się bardzo dużą popularnością wśród użytkowników.

Reklama

Reklama

Polecamy