Od czasów starożytnych w projekcie wnętrz domów stosowano brązowy kolor. Ta naturalna kolorystyka jest nadal popularna. Ta uniwersalna kolorystyka doskonale łączy się z innymi tonami- ciepłymi i zimnymi. Tworzy atmosferę przytulności, spokoju i stabilności. Ciemne barwy zasłony łagodzą klasyczne wnętrza, dobrze chroniąc pomieszczenie przed promieniami słonecznymi.

Ciekawy odcień brązu – wenge

Wenge to rzadka odmiana tropikalnego drewna o tej samej nazwie. Solidny, dobrze dobrany materiał może być idealnie dostosowany do mebli, drzwi, podłóg. Ciemnobrązowy kolor wenge dobrze komponuje się z innymi rodzajami drewna – głęboki i bogaty odcień ceniony jest za szlachetność, którą wnosi do wnętrza. W niektórych z odcieni wenge widać nuty burgundowe, a nawet fioletowe.

Piękna dekoracja okien, uzupełniająca ogólną kolorystykę będzie zawierała podwójne zasłony. Jednolite, ciemnobrązowe tkaniny najlepiej sprawdzą się w dużym, przestronnym salonie lub sypialni z dobrym oświetleniem. Szczególnie eleganckie są kompozycje trzech płócien z każdej strony okna. Na brzegach ciemne zasłony, a wewnątrz jeden z odcieni bieli. Środkowa wzorzysta tkanina zawierająca oba te kolory doda wnętrzom szyku i charakteru.

Jeśli meble w pokoju wykonane są z drewna wenge w stylu klasycznym, projektanci zalecają inne, jaśniejsze lub ciemniejsze odcienie dla zasłon – zwłaszcza, jeśli chce się zwrócić całą uwagę na meble. Zasłony mogą również pasować kolorystycznie do drzwi na przeciwległym końcu pomieszczenia, co stworzy harmonię kolorów. Drzwi lub wąska szafka na białym tle będzie wyglądała bardzo imponująco.

Można także wybrać zasłony pod kolor największego przedmiotu w pokoju np. sofy czy stołu, ale dobry efekt osiągnie się, uzupełniając wystrój okna innymi tekstyliami domowymi jak np. poszewki na poduszki, obicia na krzesłach. Specjaliści w zakresie projektowania zalecają stosowanie wenge w postaci małych akcentów, ponieważ odnosi się on do ciemnej skali i powinien zajmować nie więcej niż 10-15% wnętrza.

Zasłony w odcieniach kakao

Ta przyjemna kolorystyka wydaje się wypełniać pokój słodkim zapachem ulubionego napoju. Delikatny odcień brązu jest ponadczasowy- występuje zarówno w klasycznym, jak i nowoczesnym stylu, doskonale pasując do pasteli, a także bogatej kolorystyki. Zasłony w kolorze kakaowym doskonale wyglądają we wnętrzu sypialni. Zharmonizowane ze ścianami, meblami, wykładziną podłogową, zasłony nie będą wówczas akcentem, a raczej przytulnym dodatkiem. Jednolite tkaniny wyglądają najlepiej na tle tych samych lub zdobionych ścian.

Zasłony kolor kawy z mlekiem

A to kolejne potwierdzenie słynnego ruchu projektantów, czyli skorzystanie z koloru, który kojarzy się z czymś smacznym! Kolor kawy z mlekiem jest nie mniej uniwersalny. Modne obecnie odcienie kawy są często wykorzystywane w aranżacji wnętrz, niezależnie od stylu i przeznaczenia pokoi. Klasyczny wystrój pokoju z zasłonami w tych barwach będzie wyglądał elegancko, a zarazem przytulnie.

Ciepłe, jasnobrązowe odcienie nie mają przeciwwskazań pod względem wielkości pomieszczenia. Specjaliści od terapii kolorami są przekonania, że kolor kawy z mlekiem uspokaja, sprzyja dobrej komunikacji. Trzeba stwierdzić, że jasnobrązowe zasłony są idealne do klasycznego wnętrza, ale można nimi pięknie udekorować również pomieszczenia o innej stylistyce.

Brązowe zasłony nie mają ograniczeń stylu. Tonacje kawy często zdobiły wnętrza w starożytności, a także pokoje minimalistyczne oraz modernistyczne. Niektóre kierunki w urządzaniu wnętrz w ogóle trudno sobie wyobrazić bez brązowego koloru, jak na przykład wiktoriański. Lekkie, monotonne i tak proste, jak to możliwe, pod względem kroju i materiałów zasłony są typowe dla greckich, włoskich, francuskich stylów.

Brązowe odcienie świetnie wyglądają w połączeniu z innymi kolorami, działając jako tło, ale mogą występować w postaci ozdób, obrazów, akcesoriów, tworząc elegancki klasyczny wystrój pomieszczenia. Kolory, które osiągają najlepszy efekt połączenia z brązem to: beżowy, biały, czarny, szary, jasnożółty.

Inspiracja: Kodemii.pl – zasłony do salonu, funkcjonalne wzornictwo.