Temat wody w ogrodach jest bardzo popularny. Swego czasu każdy chciał mieć oczka wodne. Obecnie inwestorzy szukają znacznie bardziej rozbudowanych i nowoczesnych form, a jedną, na którą wyjątkowo chętnie się decydują jest fontanna z kamienia.

Woda w ogrodzie sprawdza się zawsze. Wprowadza przyjemny chłód w wybranym miejscu, urozmaica przestrzeń, a jednocześnie wywołuje bardzo spokojną, kojącą atmosferę w ogrodzie. Szum wody koi zmysły, pozwala na wyciszenie i prawdziwy relaks. Jeżeli szukasz niesztampowych rozwiązań do swojego ogrodu, sprawdź propozycje, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Fontanny w klasycznym i nowoczesnym wydaniu

Mechanizm działania fontanny jest bardzo prosty. Pompa podłączona do prądu działająca w obiegu zamkniętym pozwala na przepuszczanie wody przez wybrane fragmenty konstrukcji. Uzyskujesz dzięki temu ciekawy efekt wizualny. Woda może wypływać np. z dzbana, który trzyma posągowa kobieta. Wariantów, na jakie możesz się zdecydować jest wiele.

Fontanna z kamienia może przedstawiać greckich bogów, aniołki, chłopców, dziewczynki oraz wiele innych motywów. Dobrze zaaranżowana może stać się najciekawszym elementem Twojego ogrodu. Możesz umieścić ją w cichym zakątku lub w bardzo widocznym miejscu ogrodowej przestrzeni, aby wysuwała się na pierwszy plan.

Alternatywą w nieco bardziej nowoczesnym wydaniu jest fontanna kaskada. Specjalnie zaaranżowane ściany z wodą bardzo dobrze wyglądają w nowoczesnych małych, jak i dużych ogrodach. Ten motyw wspaniale prezentuje się również na rozległym tarasie.

Studzienki z funkcją praktyczną i dekoracyjną

Ciekawym rozwiązaniem, jakie możesz wprowadzić do swojego ogrodu są studzienki służące zarówno do poboru wody, jak i dekorowania przestrzeni. Umieszczone tuż przy ścianie elewacji lub murze okalającym działkę zapewnią nieograniczony dostęp do wody niezbędnej do podlewania kwiatów. Jednocześnie wydobywający się z nich szum wody zagwarantuje ukojenie każdemu, kto w przestrzeni ogrodowej aktualnie przebywa. Dostępne są z wieloma atrakcyjnymi zdobieniami, dlatego prezentują się znakomicie.

O czym musisz pamiętać wprowadzając wodę do ogrodu?

Jest kilka rozwiązań technicznych, na które warto zwrócić uwagę instalując wodę w ogrodzie. Przede wszystkim zamiast stosować standardowe dysze fontannowe, wykorzystaj rurkę z tworzywa sztucznego i poprowadź ją przez przewiercony kamień czy rzeźbę fontannową. Uzyskasz trwalszy, lepiej działający efekt.

Jeżeli nie chcesz, aby woda wychlapywała się poza zbiornik fontanny, średnica ozdobnego elementu po którym ona spływa musi być mniejsza niż średnica pojemnika.

Bezpieczeństwo w ogrodzie jest najważniejsze, dlatego przewód zasilający pompę, który jest elektryczny należy osłonić peszlem. Skutecznie zamaskujesz go warstwą żwiru czy drobnego kamienia.

Marzysz o wodzie w ogrodzie? Latem pamiętaj o regularnym jej dolewaniu do fontanny. Bardzo szybko paruje, szczególnie, gdy są wysokie temperatury. Pamiętaj także, aby regularnie czyścić filtr, który posiada każda fontanna z kamienia.

Reklama

Reklama

Polecamy