Zapewne każdy z nas doświadczył zdarzenia, gdy w trakcie sprzątania odkurzacz przestaje działać, żelazko wyłącza się na stałe, a piekarnik nie grzeje. Domowy sprzęt AGD, nawet najdroższy, prędzej czy później ulega usterkom i niezbędne jest skorzystanie z serwisu sprzętów AGD albo zamiany na nowy. Bardzo często jednak awaria okazuje się być na tyle błaha, że nawet osoba nie zaznajomiona z mechanizmem działania potrafi ją samodzielnie usunąć.
Gdy piekarnik nie grzeje
Gdy wkładając ciasto lub mięso do piekarnika, okazuje się, że nagle przestał on działać, a my pozostajemy z surowym daniem w garnku, zamiast panikować, wzywać sąsiada czy biec do sklepu po nowe urządzenie warto sprawdzić czy usterkę da się usunąć samodzielnie. W każdym zestawie dokumentów przekazanym przez producenta wraz z piekarnikiem znajduje się lista potencjalnych problemów jakie mogą spotkać nas podczas użytkowania urządzenia. Warto się z nimi zapoznać, sprawdzając, czy powstała usterka pasuje do jednego z opisów.
Piekarnik nie grzeje
Przyczyną awarii piekarnika może być zegar lub termostat. Najlepiej zacząć od sprawdzenia zegara, jego pozycja musi być inna niż zero. Jeżeli zegar w piekarniku jest elektroniczny należy sprawdzić, czy ustawiony jest zgodnie z instrukcją, a przede wszystkim czy nie miga. Jeżeli tak się dzieje, wystarczy go ustawić, obojętnie na jaką godzinę. Sprawdzając termostat, należy wysłuchać jego kliknięcia podczas włączenia lub wyłączenia styków.
Piekarnik piecze nierówno
Gdy piekarnik piecze nierówno, może to oznaczać, że jedna z grzałek piekarnika jest przepalona. To jedna z najbardziej popularnych awarii tego urządzenia i zdarza się u każdego typu i modelu bez względu na wiarygodność producenta. W takim przypadku wystarcza wymienić uszkodzoną czy przepaloną grzałkę i wszystko wróci do normy.
Problemy z utrzymaniem temperatury w piekarniku
Gdy w piekarniku występują niekontrolowane wahania temperatury i trudno jest utrzymać jej stały poziom, zawsze należy sprawdzić w pierwszej kolejności grzałki. Jeżeli to nie awaria grzałki sprawia, że ciasto jest niedopieczone a mięso twarde, najprawdopodobniej przyczyną takiego stanu rzeczy jest uszkodzenie termostatu. Wystarczy wymienić uszkodzoną część, a najlepiej cały termostat, a piekarnik będzie działał jak nowy.
Piekarnik a bezpieczniki
Gdy włączając piekarnik, słyszymy i widzimy, że najprawdopodobniej to on spowodował wybicie bezpieczników, może to oznaczać, że został zalany łącznik krzywkowy funkcji, przepaliła się któraś z grzałek lub poluźniły się styki połączeń przewodów. Być może jednak uszkodzony jest po prostu bezpiecznik. Tego typu awaria wymaga już opinii fachowca i bezwzględnie powinniśmy wezwać specjalistę z serwisu AGD.
W piekarniku nie działa oświetlenie
Brak światła we wnętrzu piekarnika oznacza najprawdopodobniej błahostkę, czyli przepalenie się wewnętrznej żarówki lub tylko jej niedokręcenie. Wówczas po odczekaniu aż piekarnik wystygnie, należy zdjąć osłonkę żarówki, sprawdzić czy jest ona właściwie dokręcona lub wymienić ją na nowy egzemplarz.
Dymiący piekarnik
Dym w piekarniku jest zjawiskiem naturalnym, szczególnie wtedy, gdy pieczemy produkty bez przykrycia. Aby możliwie zmniejszać jego ilość, można po prostu obniżyć temperaturę pieczenia lub zmniejszyć ilość tłuszczu oraz wody w naczyniu, w którym opiekamy posiłek. Aby ustrzec się przed nadmiarem dymu, należy systematycznie dbać o to, aby żadne resztki czy kapiący tłuszcz nie pozostały do następnego użycia piekarnika.
Jak widać, przyczyn awarii piekarnika może być wiele. Warto podjąć próbę samodzielnego zdiagnozowania i naprawienia awarii, lecz gdy usterka okaże się poważna, najlepiej skorzystać z pomocy serwisu urządzeń elektrycznych.
Inspirowane: serwisagd24.pl – naprawa lodówek Warszawa
Forbidden