Podlewanie ogrodu to czynność wymagająca dobrej organizacji pracy. Odpowiednie wyposażenie to połowa jak nie większa część sukcesu tego procesu. Tylko używając odpowiedniego sprzętu dopasowanego do naszych potrzeb, podlewanie ogrodu będziemy mogli przeprowadzić w sposób efektywny. Nie marnując wody, naszego czasu oraz nie męcząc się zbytnio przy tej czynności. Co zatem warto posiadać, żeby uprościć sobie podlewanie?

Wąż ogrodowy

Wąż ogrodowy to absolutna podstawa, obecnie nikt nie wyobraża sobie podlewania ogródka bez niego. Wąż to zdecydowanie najważniejsze akcesorium w procesie podlewania. Wymaga on jednak kilku dodatkowych sprzętów do efektywnego funkcjonowania takich jak: zwijacz do węża ogrodowego czy specjalne złączki do węży ogrodowych (o tych sprzętach opowiemy w dalszej części artykułu). Jak dobrać odpowiedni wąż ogrodowy do naszych potrzeb? Przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na jego długość. Jest to aspekt kluczowy, za krótki wąż nie pozwoli nam podlać całości ogrodu, z kolei za długi wąż jest nam po prostu zbędny, będzie zajmował więcej miejsca i kupimy go drożej. Kolejnym elementem, na który powinniśmy zwrócić uwagę przed zakupem jest średnica węża. Uproszczając: im większy ogród, tym większa powinna być średnica naszego węża. Średnica węża decyduje między innymi o ciśnieniu wody, jakie jesteśmy w stanie wygenerować do podlewania. Ostatnim ważniejszym czynnikiem zakupu powinien być materiał, z którego wykonano wąż oraz liczba warstw, z których się on składa. Teoretycznie im więcej warstw tym trudniej jest uszkodzić wąż. Producenci węży w informacjach o produkcie często podają ciśnienie, jakie rozrywa urządzenie. Wartość ta może się wahać od kilku aż do 30 barów, a czasami nawet ponad. Liczba warstw decyduje też o wadze węża, aczkolwiek przy różnych materiał użytych do produkcji przy tej samej liczbie warstw mogą się pojawić różnice w wadze.

Wózek na wąż ogrodowy

Jeśli zakupiliśmy wąż musimy posiadać też urządzenie na którym będziemy mogli go przechowywać. Z pomocą przychodzi nam wózek na wąż ogrodowy, czyli bęben, na który zwijamy wąż, wyposażony też w kółka, nóżkę oraz ramę. Można powiedzieć, że jest to bardziej rozbudowana wersja stojaka na wąż, a co za tym idzie bardziej praktyczna. Wózek to też nic innego jak zwijacz do węża wahadłowego, dzięki zastosowaniu korby, która umożliwia nam szybkie zwinięcie węża po zakończonej pracy. Zaletą wózka jest fakt, że wąż w czasie podlewania nie plącze nam się pod nogami oraz jest dużo łatwiejszy do transportowania.

Złączki do węży ogrodowych

Złączki do węży ogrodowych to pozornie niewielkie i niezbyt ważne sprzęty, jednak w rzeczywistości są to elementy niezbędne w procesie podlewania. Szybkozłączka do węża pozwala nam na przedłużenie węża (jeśli zachodzi taka potrzeba), ale przede wszystkim umożliwia nam zamontowanie do węża dyszy do podlewania, albo zraszacza. Dobra złączka to dobre podlewanie.

Zraszacz wahadłowy

Zraszacz wahadłowy to urządzenie umożliwiające nam automatyzację procesu podlewania. Ustawiamy zraszacz w odpowiednim miejscu, podłączamy wąż, a zraszacz sam podlewa teren o określonej długości oraz szerokości po swoich obydwu stronach. Na rynku znajdują się zraszacze wahadłowe wyposażone w zawory zamykające dopływ wody, a także regulacje długości oraz szerokości podlewania. To właśnie na takie produkty powinniśmy zwrócić uwagę, jeśli zależy nam na precyzyjnym podlewaniu.

Podsumowanie

Organizacja procesu podlewania ogrodu nie należy do najtrudniejszych rzeczy i z pewnością damy sobie z nią radę. Pamiętajmy o odpowiednim dopasowaniu sprzętu do terenu wymagającego podlewania oraz dobierzmy go tak, żeby odpowiadał naszym preferencjom. Wtedy podlewanie stanie się przyjemnością.

Reklama

Reklama

Polecamy