Wiele produktów codziennego użytku wymaga przechowywania w odpowiednich warunkach. Dlatego ich transport z zakładu produkcyjnego do wybranego sklepu lub apteki powinien się odbywać przy użyciu specjalnych samochodów ciężarowych wyposażonych w chłodnie o określonych parametrach. Zatem jakie produkty należy przewozić w ten sposób?

Towary żywnościowe pochodzenia zwierzęcego i roślinnego

Transport chłodniami polega na przewożeniu produktów w określonej temperaturze i przy zachowaniu optymalnego stopnia wilgotności. W profesjonalnie skonstruowanej chłodni wszystkie produkty pochodzenia zwierzęcego i roślinnego muszą być odpowiednio ułożone z zachowaniem najwyższych standardów jakości. Natomiast to jaka powinna być temperatura w chłodni podczas transportu danego towaru, jest określone w międzynarodowych umowach, do których przewoźnicy muszą się stosować. Ponadto nie można w ramach jednego transportu przewozić produktów, które mogłyby wejść ze sobą w interakcję.

Transport chłodniami w suchym lodzie

Niektóre towary są wyjątkowo delikatne, dlatego muszą być przewożone w suchym lodzie, który dodatkowo ma działanie hamujące rozwój szkodliwych mikroorganizmów. Taką metodę wykorzystuje się do transportu lekarstw, krwi, organów, materiału biologicznego, a nawet narzędzi chirurgicznych. Wówczas transport chłodniami powinien się odbywać przy użyciu naczep posiadających odpowiednie atesty i certyfikaty, a podczas rozładunku produkty muszą być skrupulatnie sprawdzane pod kątem zachowania określonych parametrów. 

Co jeszcze należy przewozić w chłodniach?

W chłodniach przewozi się również produkty głęboko mrożone i wówczas temperatura wewnątrz nie może przekroczyć ustalonej przez producenta wartości. Transport chłodniami to także bezpieczny sposób na dostarczenie do sklepów kosmetyków o różnego rodzaju konsystencji oraz środków rolniczych i odczynników chemicznych. Poza tym nie zawsze w chłodniach przewozi się towary, które muszą zachować niską temperaturę, czasem transport chłodniczy obejmuje również sprzęt, który nie może być wystawiony na działanie wysokich temperatur. Dotyczy to zwłaszcza delikatnych urządzeń elektronicznych takich jak komputery, ładowarki, czy sprzęty pomiarowe.

Jak zabezpieczyć towary w trakcie transportu chłodniczego?

Firmy przewozowe muszą nieustannie dbać o to, aby produkty zostały bezpiecznie dostarczone do odbiorcy. W takim wypadku ważne, by wybrać możliwie najkrótszą trasę, w której trakcie temperatura wewnątrz naczepy będzie stale monitorowana przez termograf. Ponadto należy również dbać o sprawność agregatu chłodniczego zamontowanego w naczepie, aby uniknąć niepotrzebnych awarii, które mogą doprowadzić do zniszczenia towaru. Warto pamiętać również, że transport chłodniami zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem, dlatego firma transportowa musi mieć wykupioną polisę ubezpieczeniową na wypadek wystąpienia zdarzeń losowych. 

Przy zachowaniu wszystkich standardów transport chłodniami jest bardzo bezpieczną i skuteczną metodą na przewożenie produktów w kontrolowanej temperaturze. Dlatego ten rodzaj transportu jest powszechnie stosowany na całym świecie, dzięki czemu klienci mogą bez problemu nabyć świeże produkty od zagranicznych producentów.

Reklama

Reklama

Polecamy