W wielu nowoczesnych projektach nieruchomości inwestorzy decydują się na duże przeróbki przestrzeni, dzięki zastosowaniu płyt kartonowo gipsowych GKF. Materiał sprawdza się w łazienkach i generalnie pomieszczeniach o większej wilgotności, na poddaszu, w sypialni oraz pokoju dziennym. Zastosowanie technologii zależy tylko od wyobraźni i naturalnie dostępnego budżetu. Szpachlowanie płyt gipsowo kartonowych to jedna z najważniejszych czynności. Sucha zabudowa wymaga precyzji przekładającej się na trwałość oraz bezpieczeństwo użytkowe.

Najważniejsze technologie szpachlowania i praktyki suchej zabudowy spotykane na rynku

Najważniejszy cel do uzyskania przy szpachlowaniu płyt G-K to całkowicie gładka struktura, bez żadnych pęknięć i rys występujących w nietypowych miejscach. Szpachlowaniu poddaje się praktycznie zawsze lekkie ścianki działowe oraz sufity podwieszane. Największej dokładności przy szpachlowaniu wymagają powierzchnie przeznaczone pod malowanie, a nie pod układanie płytek, popularnej glazury. W tym drugim przypadku można nieco obniżyć poziom. W jaki sposób wybrać prawidłowe materiały wykończeniowe Sulejówek? Szpachlowanie występuje w wielu odmianach. Najpopularniejsze na rynku preparaty umożliwiają przeprowadzenie szpachlowania na całej powierzchni, podwójnego, szerokiego lub technicznego, czyli najczęściej dedykowanego pod pomieszczenia gospodarcze, komercyjne. Szpachlowanie podwójne to rozwiązanie przed ułożeniem tekstyliów lub nowoczesnego tynku strukturalnego. Szpachlowanie całej powierzchni zapewnia wysoki poziom gładkości i ułatwia malowanie. Szpachlowanie szerokie natomiast to rekomendacja dla fanów cienkich, fotorealistycznych tapet. Sposób szpachlowania odbija się zatem na dalszej obróbce powierzchni i zwiększa szanse na uzyskanie pełnej zgodności z projektem budowlanym.

O co trzeba zadbać przy szpachlowaniu płyt kartonowo gipsowych?

Szpachlowanie zgodnie ze sztuką budowlaną wykonuje się w optymalnej, dodatniej temperaturze. Najlepiej, żeby temperatura w danym pomieszczeniu nie spadła poniżej zera. Zmiana temperatury oraz wilgotności źle wpływa na materiały, szczególnie niższej jakości. Z tego powodu zaleca się materiały wykończeniowe Sulejówek. Poza tym nie można płyt kartonowo gipsowych GKF ogrzewać lub ustawiać blisko źródeł ciepła. W pracy z nietypowymi ściankami pomagają taśmy wzmacniające wykonane z włókna szklanego lub w standardowej wersji papierowej. Gruntowanie płyt kartonowych to podstawowy krok. Następnie wykonawca podejmuje się stworzenia masy szpachlowej i wypełnia spoiny. Szpachlowanie nieodłącznie wiąże się ze szlifowaniem i wyrównywaniem klasycznym papierem ściernym. Im bardziej doświadczony wykonawca, tym lepiej, ale nie można zapomnieć też o jakości samych materiałów budowlanych Sulejówek.

Dlaczego warto skupić się na solidnym szpachlowaniu?

Dobrze przeprowadzone szpachlowanie ułatwia montaż tynków strukturalnych, malowanie, doklejanie cienkiej tapety, bez zamartwiania się o wartości aranżacyjne.